W Gdańsku powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna

W Gdańsku powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna23.09.2014 09:51
W Gdańsku powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 700 gospodarstw domowych może
pokryć największa w Polsce farma fotowoltaiczna, którą Grupa Energa zbudowała na granicy Gdańska i Przejazdowa. Farma o mocy 1,64 MW jest pierwszą instalacją Grupy wykorzystującą słońce.

Rzeczniczka Grupy Energa, Beata Ostrowska poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że farma fotowoltaiczna zbudowana została z 629. paneli o łącznej mocy 1,64 MW. Ułożono je w pięciu równoległych rzędach na powierzchni około 25 tys. metrów kwadratowych, czyli na terenie około trzech boisk do piłki nożnej. Według wstępnych szacunków instalacja będzie produkować około 1,5 GWh energii rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie około 720 przeciętnych gospodarstw domowych. Koszt inwestycji to prawie 9,5 mln zł; prace budowlano-montażowe trwały dwa miesiące.

"Inwestycja zgodna jest z celem strategicznym Grupy Energa, który zakłada rozwój przyjaznych naturze źródeł wytwarzania energii" - podano. Farma fotowoltaiczna zwiększy moc OZE zainstalowaną w elektrowniach Grupy o niespełna 0,5 proc. Oprócz promieni słonecznych, w Grupie wykorzystywane są też inne odnawialne źródła, jak woda, wiatr i biomasa. Firma planuje też budowę elektrowni fotowoltaicznej w województwie kujawsko-pomorskim o mocy około 4 MW.

Cytowany w komunikacie prezes Energa SA Mirosław Bieliński zaznaczył, że "farma fotowoltaiczna w Gdańsku to wciąż bardziej inwestycja doświadczalna, która nie będzie miała większego udziału w produkcji energii, ani w skonsolidowanych wynikach Grupy". Zwrócił uwagę, że "technologie fotowoltaiczne tanieją najszybciej na świecie; dlatego Grupa nie wyklucza w przyszłości inwestycji w fotowoltaikę na większą skalę". "Dziś zbieramy cenne doświadczenie w ich budowie" - dodał.

Podano, że nowa farma w Gdańsku znacząco zwiększy natomiast moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych, która według ostatnich danych Urzędu Regulacji Energetyki wynosi prawie 3 MW. Fotowoltaika ma niewielki udział w całkowitej mocy OZE zainstalowanej w Polsce, która wynosi niemal 6 tys. MW.

Na polskim rynku Grupa Energa (wśród głównych grup energetycznych) ma w produkcji własnej największy udział energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zielona energia powstaje w 4. elektrowniach wodnych, trzech farmach wiatrowych, farmie fotowoltaicznej oraz instalacjach spalających biomasę. Ich łączna moc wynosi 0,5 GW i stanowi około 40 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w elektrowniach Grupy Energa. Na jej źródła wytwórcze składają się elektrownie systemowe, odnawialne źródła energii (OZE) i elektrociepłownie (kogeneracja - CHP) o łącznej mocy 1,3 GW.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)