Urządzenie wielofunkcyjne zamiast drukarki. Który sprzęt wybrać?

Urządzenie wielofunkcyjne to bardziej opłacalny wybór
Urządzenie wielofunkcyjne to bardziej opłacalny wybór
Źródło zdjęć: © Pixabay

04.01.2022 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obecnie ceny urządzeń wielofunkcyjnych mocno zbliżyły się do drukarek, więc można się pokusić o zakup takiego sprzętu. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Kiedy drukarka może okazać się lepszym wyborem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku

Laser kontra atrament

To fundamentalna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem, ponieważ tego typu sprzęt będzie służył przede wszystkim do drukowania. Tonery są bardziej wydajne, ale też droższe niż wkłady z tuszem. Dzięki temu, drukując wiele dokumentów lepiej wybrać pierwszą opcję. Z drugiej strony - za urządzenia oferujące kolorowe wydruki trzeba będzie tu zapłacić znacznie więcej niż w przypadku atramentu. Może się więc zdarzyć tak, że idąc na kompromis, skończycie z drukarką laserową, ale pozbawioną pozostałych funkcji albo z tuszem.

Na korzyść pierwszej grupy przemawia także jakość. Wydruk laserowy można wsadzić do segregatora od razu po wyjęciu z podajnika papieru. W przypadku tuszu trzeba chwilę odczekać, żeby się nie rozmazał. Z drugiej strony - drukując w kolorze, urządzenia atramentowe zapewnią lepsze odwzorowanie kolorów przy korzystnym koszcie zakupu. Skoro przy kosztach jesteśmy, to przed zakupem warto upewnić się, jak wypada cenowo zakup tonerów lub pojemników z tuszem dla modelu, który wybraliście. Obecnie pojawił się też nowy trend w drukarkach atramentowych i zamiast kupować cały wkład, wystarczy nabyć butelkę z atramentem. Technologia ta powoli wkracza także do świata laserowego.

Ważnym punktem jest szybkość wydruku, choć tu wszelkie porównania będą kopaniem leżącego, gdyż urządzenia laserowe zawsze były i nadal są szybsze. Oczywiście, w wyższych przedziałach cenowych ta różnica bywa niewielka, ale w tym poniżej 1 tys. zł potrafi być nawet dwukrotna.

Nie tylko druk

Sprzęt wielofunkcyjny jest oczywiście wyposażony w funkcje skanowania i kserowania. Tu należy zwrócić uwagę na rozdzielczość optyczną, od której zależy dokładność działania. Za najbardziej optymalną uważa się 1200 x 1200 dpi, ale spotkacie też 600 x 600 dpi oraz 1200 x 2400 dpi.

Na tym nie koniec różnic, ponieważ dalej traficie na dwa rodzaje technologii skanerów - CCD i CIS. Ten pierwszy zapewni lepsze odwzorowanie kolorów przy jednoczesnej skomplikowanej budowie. urządzenie składa się z soczewek, lampy fluorescencyjnej i matrycy. Przez to potrzebuje więcej prądu i działa wolniej. W opozycji do tego stoją skanery CIS oparte o diody led w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. To rozwiązanie jest szybkie i energooszczędne.

Złoty standard

Wybierając sprzęt, warto kupić taki, który ma moduł Wi-Fi. Choć jest to już standardem, to najtańsze modele go nie posiadają. Dzięki temu będziecie mogli drukować nawet z poziomu smartfona. Powoli do świata urządzeń wielofunkcyjnych wkrada się też technologia NFC, która pozwala na natychmiastowe połączenie np. smartfona z drukarką.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)