UPC oraz GIODO dołączyły do porozumienia na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie

UPC oraz GIODO dołączyły do porozumienia na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie
Źródło zdjęć: © jupiterimages

18.09.2009 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UPC Polska oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przystąpili do porozumienia na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie zainicjowanego przez Grupę TP i podpisanego na początku lipca przez 12 podmiotów - operatorów telekomunikacyjnych, dostawców dostępu do Internetu, organizacji pozarządowych oraz organów administracji państwowej

- Zaufanie do usług cyfrowych i on-line ze strony użytkowników, staje się kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój cyfrowej gospodarki. Ze względu na skalę i tempo zmian w komunikacji elektronicznej, liderzy rynku nie powinni poprzestawać jedynie na przestrzeganiu prawa. Dlatego stosujemy proaktywne strategie i praktyki, zmierzające do wzrostu ochrony użytkowników, szczególnie tych najmłodszych. Niniejsze porozumienie jest wyrazem takiego działania i doskonałym przykładem współpracy uczestników rynku w słusznej sprawie - powiedział Simon Boyd, prezes UPC Polska.

Obraz
© (fot. jupiterimages)

Zdaniem GIODO, porozumienie jest szczególnie cenną inicjatywą, gdyż intensyfikacja działań i skoordynowana współpraca wielu instytucji jest niezbędna, aby dzieciom zapewnić bezpieczne korzystanie z Internetu. Zamierzeniem GIODO jest uczulanie najmłodszych m.in. na takie zagrożenia związane z korzystaniem z sieci, jak podszywanie się niektórych użytkowników Internetu pod inne osoby czy kradzież tożsamości. - Chciałbym nauczyć dzieci ostrożności, tego, by nie podawały danych osobowych nie tylko swoich, ale i pozostałych członków rodziny, by nie umieszczały w sieci zbyt wielu informacji na swój temat - mówi Michał Serzycki, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. - Zresztą taka edukacja bardzo przyda się też dorosłym użytkownikom Internetu - dodaje.

- Cieszę się, że zainicjowane przez Grupę TP porozumienie zyskuje nowych, ważnych sygnatariuszy. Pokazuje to, że troska o bezpieczny Internet jest wspólna dla firm, organizacji pozarządowych oraz administracji państwowej. Liczę, że już wkrótce do tej inicjatywy dołączą kolejne, co pozwoli na szersze działania komunikacyjne i edukacyjne - podsumowuje Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Jak pokazały badania zrealizowane przez Gemius S.A. dla Fundacji Dzieci Niczyje w styczniu 2009. około 20 proc. dorosłych styka się z pornografią dziecięcą w sieci, ale aż 85 proc. z nich nie poinformowało nikogo o napotkaniu takich treści. Stąd rola porozumienia jako platformy wspólnych, efektywnych działań edukacyjnych i komunikacyjnych, które pozwolą zmienić ten stan rzeczy, wspomagając zwalczanie nielegalnych treści i zwiększając bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci.

Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie zostało zawarte przez 1. założycieli na początku lipca 2009. Jest dobrowolnym wkładem sygnatariuszy w poprawianie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Podstawowym celem inicjatywy jest budowa szerokiej koalicji na rzecz edukowania rodziców, opiekunów i dzieci korzystających z Internetu o zagrożeniach mogących wynikać z używania sieci oraz sposobach na ich eliminowanie.

W gronie sygnatariuszy znajduje się obecnie 1. podmiotów (Telekomunikacja Polska, PTK Centertel, Wirtualna Polska, UPC Polska, Interia.pl, NASK, Polskie Badania Internetu, ArcaBit, Fundacja Orange, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Kidprotect.pl, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej). Gotowość przystąpienia w najbliższym czasie do porozumienia zadeklarowały kolejne trzy podmioty.

Zainteresowani przyłączeniem się do inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie mogą przesyłać zgłoszenia na adres: Jacek.Hutyra@telekomunikacja.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)