Ukraińscy internauci zbierają na czołg

Ukraińscy internauci zbierają na czołg

10.03.2015 09:40, aktual.: 10.03.2015 13:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Współczesne wojny różną się znacznie od obrazów, jakie znaleźć można w podręcznikach historii. Nie tylko próżno szukać ogromnych ofensyw i pancernych armii, ale też zaopatrzenie wojska przybiera formy znane raczej z Internetu. Na przykład Ukraińcy budują właśnie „społecznościowy czołg”.

Cała akcja dobrze pokazuje możliwości, jakie przed pomysłowymi ludźmi w potrzebie otwiera crowdfunding. Już rok temu Ukraińcy zbierali pieniądze na wyposażenie swojego wojska między innymi za pośrednictwem SMS-ów, ale od tamtego czasu powstała cała platforma crowdfundingowa, dzięki której ze składek internautów udało się już sfinansować na przykład zakup wyposażenia szpitala polowego czy celowników noktowizyjnych dla ukraińskich snajperów.

Jednak jednym z najambitniejszych projektów jest chyba właśnie budowa nowego pojazdu gąsienicowego, który ma być uniwersalną bezzałogową platformą dla ukraińskiego wojska. Pojazd nazywany „pierwszym narodowym czołgiem”, powstaje przy budżecie wynoszącym 270 tysięcy hrywien (około 12 tysięcy dolarów), z czego do tej pory udało się zebrać 73 procent. Pojazd ma już kadłub, silnik i elektronikę, która pozwala sterować nim zdalnie.

Aby maksymalnie obniżyć koszty konstruktorzy wykorzystują materiały, technologie oraz części, które są powszechnie dostępne. Docelowo pojazd ma zostać wyposażony w kamery i będzie wykorzystywany przez ukraińskie wojsko w misjach zwiadowczych, do patrolowania niebezpiecznych obszarów oraz jako trał przeciwminowy. Konstruktorzy przewidują także możliwość instalacji sterowanej zdalnie wieżyczki z karabinem, dzięki czemu pojazd mógłby służyć też jako bezpośrednie wsparcie dla piechoty.

Polecamy na stronach Giznet.pl: Apple Watch już oficjalnie

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)