Ukraińcy znów sięgają po ciągniki. Wyposażyli je w innowacyjny sprzęt

Ukraińcy znów sięgają po ciągniki. Wyposażyli je w innowacyjny sprzęt

Ukraińcy wyposażyli ciągniki w wykrywacze min
Ukraińcy wyposażyli ciągniki w wykrywacze min
Źródło zdjęć: © Facebook
Konrad Siwik
22.01.2023 15:21

Ukraińcy na początku rosyjskiej inwazji zasłynęli z przejmowania i holowania sprzętu wroga przy pomocy ciągników rolniczych. Teraz wracają do użycia tych maszyn, ale w zupełnie innym celu. Opracowali bowiem technologię, która pozwala na zdalne sterowanie pojazdami i wykrywanie min rozsianych przez Rosjan na ukraińskich ziemiach.

W obwodzie winnickim opracowano urządzenie do wykrywania min na polach, które można zamontować na maszynach rolniczych. Wiadomość o innowacyjnej technologii przekazał przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Pietrowicz Sokołow.

Technologia polega na wykorzystaniu urządzeń bezzałogowych do poszukiwania obiektów wybuchowych i oznaczania ich w terenie. System zamontowany na maszynach rolniczych, dostosowanych do zdalnej jazdy, usprawni pracę służb odpowiedzialnych za usuwanie niewybuchów, które zajmują się rozminowywaniem okupowanych terenów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykrywacz min do maszyn rolniczych

Innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane przez firmę Frendt LLC we współpracy z naukowcami z Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Najpierw połączyli oni urządzenia do zdalnego sterowania z konwencjonalnymi ciągnikami. Następnie zamontowali na maszynach wykrywacze min.

"Miny na polach są wykrywane przez maszyny rolnicze, proces jest przeprowadzany zdalnie – a to ratuje życie pracowników terenowych i upraszcza pracę technikom od materiałów wybuchowych" – przekazał w oświadczeniu przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej.

Zamontowany na przodzie ciągnika wykrywacz przechwytuje informacje i przekazuje je online do centrum sterowania. Ciągnik automatycznie zatrzymuje się w przypadku wykrycia na drodze niebezpiecznego obiektu. Następnie czeka na dalsze instrukcje od operatora.

Technologia ta ma znaczenie przede wszystkim dla regionów Ukrainy, gdzie odbywały się operacje wojskowe. Jej twórcy uważają, że ostatecznie pojawi się zapotrzebowanie na 30 proc. obecnie okupowanego terytorium Ukrainy, ponieważ rozminowywanie stanie się priorytetem po jego wyzwoleniu. Tereny te są bowiem niezbędne do przywrócenia zdolności produkcji rolniczej w Ukrainie.

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie