UKE przestawił analizę opłat za przeniesienie numeru

UKE przestawił analizę opłat za przeniesienie numeru

UKE przestawił analizę opłat za przeniesienie numeru
Źródło zdjęć: © UKE
12.02.2009 00:34

UKE przedstawił kompleksową analizę obejmującą wysokość jednorazowej opłaty za przeniesienie przydzielonego numeru przy zmianie operatora oraz praktykę europejską w tym zakresie. Wg Urzędu opłata ta nie powinna przekraczać 50 zł.

Obecnie u większości operatorów telefonicznych ta opłata rzeczywiście nie przekracza 50 zł. Z danych UKE (stan na 30 czerwca 2008 r.) wynika, że za zmianę sieci wyższą stawkę muszą zapłacić klienci głównych operatorów: TP (61 zł), telefonii stacjonarnej Polkomtel (120 zł) oraz PTK Centertel (61 zł). Wyższe ceny utrzymują też: Spray (120,78 zł), Profiline (122 zł) i Diana Telewizja Kablowa (61 zł).

Opłata ta nie jest jednak regulowana ani przez Prawo telekomunikacyjne, ani przez przepisy prawa UE. W polskiej ustawie znajduje się jedynie zapis mówiący o tym, że opłata ta nie powinna zniechęcać klientów chcących zmienić operatora telefonicznego. Podobny zapis jest także zawarty w dyrektywie PE i Rady UE z 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i praw użytkowników dot. sieci i usługi łączności. Zdaniem Streżyńskiej, usługa przeniesienia numeru powinna być docelowo bezpłatna.

UKE zlecił też firmie TNS OBOP przeprowadzenie badań ankietowych, ile użytkownicy telefonii stacjonarnej i komórkowej są skłonni zapłacić za przeniesienie numeru do innego operatora. Badaniami tymi zostali objęci zarówno klienci indywidualni (reprezentatywna próba 1005 osób powyżej 15 roku życia) jak i firmy i instytucje (reprezentatywna próba 400 firm i instytucji).

Na ich podstawie powstał raport, z którego wynika, że klienci indywidualni są w stanie zapłacić średnio 34 zł za zachowanie numeru telefonu komórkowego i 39 zł stacjonarnego. Z kolei klienci biznesowi są wstanie zapłacić średnio 40 zł za zachowanie numeru telefonu komórkowego i 46 zł telefonu stacjonarnego. Ponad 60% ankietowanych wskazało też na to, że usługa przeniesienia numeru powinna być bezpłatna.

UKE zwrócił się też do operatorów z prośbą o podanie ponoszonych przez nich kosztów przeniesienia numeru. Do Urzędu przesłało je tylko 12 firm telekomunikacyjnych. Ich zdaniem te koszty to od ok. 64 zł do 600 zł. Według UKE, takie zróżnicowanie wynika z różnych elementów kosztowych oraz różnej ich wyceny.

Urząd w analizie zaprezentował też dane pochodzące z raportu Komisji Europejskiej nt. przenoszenia numerów telefonicznych w UE w 2007 r. Wynika z niego, że wysokość opłat w Polsce jest podobna do średniej wysokości opłat stosowanych w krajach Unii Europejskiej.

W przypadku telefonii komórkowej średnia opłat w UE wynosiła 11,43 euro, natomiast w Polsce - 13,26 euro (o 16 proc. więcej). W przypadku telefonii stacjonarnej średnia w UE wynosiła 13,84 euro, natomiast w Polsce 13,26 euro i była niższa od średniej europejskiej o 4 proc. Raport dot. przenoszenia numerów w 2008 r. w krajach UE zostanie przedstawiony przez KE w marcu br.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)