TX-NR807 - jeden z najlepszych amplitunerów klasy średniej

TX‑NR807 - jeden z najlepszych amplitunerów klasy średniej

TX-NR807 - jeden z najlepszych amplitunerów klasy średniej
Źródło zdjęć: © Hi-Fi Choice & Home Cinema
24.03.2010 12:59, aktualizacja: 26.03.2010 09:03

Amplitunery Onkyo nigdy nie zwracały na siebie uwagi samym wyglądem, ustępując pod tym względem innym markom, np. futurystycznie wyglądającym urządzeniom amerykańskiego Harmana/Kardona. Japończycy postawili na prosty, sprawdzony projekt, który trafi w upodobania osób o nieco konserwatywnych gustach, jednak wciąż przykładających dużą wagę do zastosowanych materiałów i wysokiej jakości wykonania - tej z całą pewnością produktom Onkyo trudno odmówić

Obraz

Model TX-NR80. jest najświeższą propozycją wśród amplitunerów wykraczających poza budżetową linię produktów. Przyjdzie mu się więc zmierzyć z wieloma urządzeniami ze średniego pułapu cenowego, nie tylko z konkurencyjnymi markami, ale też z nieco droższymi produktami Onkyo. Tak się bowiem składa, że NR807 posiada wszystkie cechy konstrukcji będącej w stanie konkurować z najlepszymi w swojej cenie. To urządzenie, które zadowoli już wymagających miłośników kina w domu, poszukujących mocnych wrażeń i dojrzałego, wyważonego, ale niepozbawionego potęgi brzmienia.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Amplituner-ONKYO-TX-NR-807---1-6752-12168290.html )

Wyposażenie i budowa

Onkyo na pewno nie wygląda mizernie - wystarczy rzut oka na przedni panel i od razu wiadomo, że to nie słabeusz. Ten masywny front wykonany ze szczotkowanego aluminium jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i srebrnej. Charakterystyczne duże pokrętło służące do regulacji głośności znalazło się po prawej stronie, a na jego obwodzie umieszczono podświetlaną na błękitno obwódkę - chyba jedyny „krzykliwy”. element, kontrastujący z pełnym spokoju i powagi frontem. Z kolei wyświetlacz jest na tyle wyraźny, że dostrzeżenie najważniejszych informacji z większych odległości nie sprawi nikomu najmniejszych problemów.

Wydaje się, że Japończycy zdecydowanie większą uwagę skierowali w tym wypadku w stronę prostoty obsługi i ergonomii niż designerskich fajerwerków. Nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie z podłączeniem i obsługą NR80. bez konieczności żmudnego studiowania instrukcji obsługi. Ci, którzy są w temacie zupełnie "zieloni", również nie będą potrzebować wiele czasu, aby dotrzeć do najbardziej zaawansowanych i kluczowych ustawień. Jak zwykle z pomocą przychodzi niezwykle prosty w obsłudze i sprawnie działający system automatycznej kalibracji Audyssey MultiEQ XT, wspomagany poprzez menu ekranowe dostępne również w rozdzielczości HD na cyfrowym złączu HDMI. Układ automatycznej kalibracji dobiera wszystkie niezbędne parametry do właściwej pracy, a także zestraja krzywą korekcji regulatora częstotliwości tak, aby amplituner współpracujący z danymi kolumnami w określonym pomieszczeniu uzyskał jak najbardziej zbliżoną do liniowej charakterystykę przetwarzania w całym paśmie.

Wnętrze NR80. wypełniono niemal po brzegi modułami z elektroniką. Uwagę zwraca potężny i ciężki transformator liniowy, a także bateria kondensatorów pochodzących z linii przygotowanej specjalnie z myślą o wysokiej jakości urządzeniach audio. Płytkę toru obróbki sygnału audio wyposażono w przetworniki cyfrowo-analogowe 192 kHz/24-bit znanej i cenionej firmy Burr-Brown. Nie zabrakło również filtrów analogowych VLSC dla wszystkich kanałów. Z kolei w sekcji wideo pracuje procesor z upskalerem Faroudja DCDi Cinema. Uznane wzmacniacze oparte na tranzystorach Toshiby pracują w konfiguracji push-pull z trzystopniowymi odwróconymi obwodami Darlingtona – to specjalność Onkyo mająca duży wpływ na dźwięk.

W działaniu

Aby sprawdzić, jak TX-NR80. sprawdza się w boju, postanowiliśmy zrobić sobie sesję z najnowszym Bondem na Blu-rayu. Tak się składa, że „Quantum Of Solace” ze ścieżką dźwiękową w formacie DTS HD znakomicie sprawdza się roli materiału testowego. Film jest wręcz przeładowany akcją, a Onkyo od samego początku podgrzewał atmosferę niemal do czerwoności. Pamiętacie pościg samochodowy z początku filmu? TX-NR807 nie tylko dobrze radzi sobie z przekazem wszelkich uderzeń i nagłych spiętrzeń dźwięku, ale również z niemal mistrzowską precyzją potrafi segregować poszczególne dźwięki tak, by do słuchacza docierała wypełniona po brzegi detalami panorama wielokanałowego brzmienia. Japoński amplituner z całego tego zgiełku potrafi wyjść obronną ręką i jeśli tylko pozwalają mu na to podłączone kolumny głośnikowe, ujawnia mnóstwo informacji.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Jeśli chodzi o kontrolę najniższego zakresu pasma, to w wielu pomieszczeniach niezbędny okaże się system automatycznej kalibracji, bardzo dobrze radzący sobie z niepożądanymi odbiciami w niezbyt dobrze wytłumionych pokojach. Do subwoofera dociera tak regulowany sygnał, aby ten nie zapętlił się we własnej niepohamowanej chęci niekontrolowanych uderzeń. Tak więc jeśli chodzi o bas, to Onkyo dysponuje nie tylko jego bardzo dobrą kontrolą, ale kiedy trzeba głębią wprawiającą fotel w wibracje.

Również ostro brzmiące kolumny w zakresie wysokotonowym zostaną nieco przystopowane –. ich brzmienie nabierze spokoju, stanie się bardziej selektywne, choć nadal będzie tętniło tak potrzebną w kinie domowym energią.

TX-NR80. zadowoli też mniej wymagających miłośników stereo. Dźwięk z analogowych źródeł dwukanałowych charakteryzuje się dobrą kontrolą w całym paśmie częstotliwości oraz przyjemnym i pastelowym brzmieniem dosyć otwartej średnicy.

Podsumowanie

Nowy produkt ze średniej półki cenowej nie jest może zupełnym odkryciem, ale pod kątem użytkowym sprawdza się doskonale, a poza tym czaruje brzmieniem w konfiguracji wielokanałowej, dzięki czemu wyrasta na jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie cenowej. Warto również skorzystać z zaawansowanego toru wideo, znakomicie radzącego sobie z przeskalowaniem obrazu do rozdzielczości HD, pochodzącego z analogowych źródeł SD.

Ocena ogólna (w skali 1 do 5)
5

Najważniejsze cechy:

Wyjścia głośnikowe: TAK 4mm zaciski 9 kanałów + stereo w strefie 2
Słuchawki: TAK 1 wyjście na panelu czołowym
Wzmocnienie: 7x180 W
Tuner: AM/FM z RDS-em
Wymiary: 435(s)x198,5(w)x435,5(g)mm
Waga: 18kg

Dodatkowe funkcje:
Tryb BTL - czterokanałowe zasilanie kolumn przednich ze mostkowanych wzmacniaczy; obsługa sieci Windows Media Player i Windows Media Connect; kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 7. automatyczna konfiguracja; wejście IR; triggery DC i IR; tryb Pure Audio; tryb Late Night; obwód Optimum Gain Volume; tryb Music Optymizer; 32-bitowy układ DSP; szerokopasmowy wzmacniacz WRAT; Multiroom/Zone2/Zone3; system RIHD, system Audyssey MultEQ Dynamic EQ; wyłącznik czasowy; przełącznik trybu pracy dla kolumn4Ů i 6Ω.

Cena: 3.699 zł

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)