TX‑NR807 - jeden z najlepszych amplitunerów klasy średniej

TX-NR807 - jeden z najlepszych amplitunerów klasy średniej
Źródło zdjęć: © Hi-Fi Choice & Home Cinema

24.03.2010 12:59, aktual.: 26.03.2010 09:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amplitunery Onkyo nigdy nie zwracały na siebie uwagi samym wyglądem, ustępując pod tym względem innym markom, np. futurystycznie wyglądającym urządzeniom amerykańskiego Harmana/Kardona. Japończycy postawili na prosty, sprawdzony projekt, który trafi w upodobania osób o nieco konserwatywnych gustach, jednak wciąż przykładających dużą wagę do zastosowanych materiałów i wysokiej jakości wykonania - tej z całą pewnością produktom Onkyo trudno odmówić

Obraz

Model TX-NR80. jest najświeższą propozycją wśród amplitunerów wykraczających poza budżetową linię produktów. Przyjdzie mu się więc zmierzyć z wieloma urządzeniami ze średniego pułapu cenowego, nie tylko z konkurencyjnymi markami, ale też z nieco droższymi produktami Onkyo. Tak się bowiem składa, że NR807 posiada wszystkie cechy konstrukcji będącej w stanie konkurować z najlepszymi w swojej cenie. To urządzenie, które zadowoli już wymagających miłośników kina w domu, poszukujących mocnych wrażeń i dojrzałego, wyważonego, ale niepozbawionego potęgi brzmienia.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Amplituner-ONKYO-TX-NR-807---1-6752-12168290.html )

Wyposażenie i budowa

Onkyo na pewno nie wygląda mizernie - wystarczy rzut oka na przedni panel i od razu wiadomo, że to nie słabeusz. Ten masywny front wykonany ze szczotkowanego aluminium jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i srebrnej. Charakterystyczne duże pokrętło służące do regulacji głośności znalazło się po prawej stronie, a na jego obwodzie umieszczono podświetlaną na błękitno obwódkę - chyba jedyny „krzykliwy”. element, kontrastujący z pełnym spokoju i powagi frontem. Z kolei wyświetlacz jest na tyle wyraźny, że dostrzeżenie najważniejszych informacji z większych odległości nie sprawi nikomu najmniejszych problemów.

Wydaje się, że Japończycy zdecydowanie większą uwagę skierowali w tym wypadku w stronę prostoty obsługi i ergonomii niż designerskich fajerwerków. Nawet początkujący użytkownicy poradzą sobie z podłączeniem i obsługą NR80. bez konieczności żmudnego studiowania instrukcji obsługi. Ci, którzy są w temacie zupełnie "zieloni", również nie będą potrzebować wiele czasu, aby dotrzeć do najbardziej zaawansowanych i kluczowych ustawień. Jak zwykle z pomocą przychodzi niezwykle prosty w obsłudze i sprawnie działający system automatycznej kalibracji Audyssey MultiEQ XT, wspomagany poprzez menu ekranowe dostępne również w rozdzielczości HD na cyfrowym złączu HDMI. Układ automatycznej kalibracji dobiera wszystkie niezbędne parametry do właściwej pracy, a także zestraja krzywą korekcji regulatora częstotliwości tak, aby amplituner współpracujący z danymi kolumnami w określonym pomieszczeniu uzyskał jak najbardziej zbliżoną do liniowej charakterystykę przetwarzania w całym paśmie.

Wnętrze NR80. wypełniono niemal po brzegi modułami z elektroniką. Uwagę zwraca potężny i ciężki transformator liniowy, a także bateria kondensatorów pochodzących z linii przygotowanej specjalnie z myślą o wysokiej jakości urządzeniach audio. Płytkę toru obróbki sygnału audio wyposażono w przetworniki cyfrowo-analogowe 192 kHz/24-bit znanej i cenionej firmy Burr-Brown. Nie zabrakło również filtrów analogowych VLSC dla wszystkich kanałów. Z kolei w sekcji wideo pracuje procesor z upskalerem Faroudja DCDi Cinema. Uznane wzmacniacze oparte na tranzystorach Toshiby pracują w konfiguracji push-pull z trzystopniowymi odwróconymi obwodami Darlingtona – to specjalność Onkyo mająca duży wpływ na dźwięk.

W działaniu

Aby sprawdzić, jak TX-NR80. sprawdza się w boju, postanowiliśmy zrobić sobie sesję z najnowszym Bondem na Blu-rayu. Tak się składa, że „Quantum Of Solace” ze ścieżką dźwiękową w formacie DTS HD znakomicie sprawdza się roli materiału testowego. Film jest wręcz przeładowany akcją, a Onkyo od samego początku podgrzewał atmosferę niemal do czerwoności. Pamiętacie pościg samochodowy z początku filmu? TX-NR807 nie tylko dobrze radzi sobie z przekazem wszelkich uderzeń i nagłych spiętrzeń dźwięku, ale również z niemal mistrzowską precyzją potrafi segregować poszczególne dźwięki tak, by do słuchacza docierała wypełniona po brzegi detalami panorama wielokanałowego brzmienia. Japoński amplituner z całego tego zgiełku potrafi wyjść obronną ręką i jeśli tylko pozwalają mu na to podłączone kolumny głośnikowe, ujawnia mnóstwo informacji.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

Jeśli chodzi o kontrolę najniższego zakresu pasma, to w wielu pomieszczeniach niezbędny okaże się system automatycznej kalibracji, bardzo dobrze radzący sobie z niepożądanymi odbiciami w niezbyt dobrze wytłumionych pokojach. Do subwoofera dociera tak regulowany sygnał, aby ten nie zapętlił się we własnej niepohamowanej chęci niekontrolowanych uderzeń. Tak więc jeśli chodzi o bas, to Onkyo dysponuje nie tylko jego bardzo dobrą kontrolą, ale kiedy trzeba głębią wprawiającą fotel w wibracje.

Również ostro brzmiące kolumny w zakresie wysokotonowym zostaną nieco przystopowane –. ich brzmienie nabierze spokoju, stanie się bardziej selektywne, choć nadal będzie tętniło tak potrzebną w kinie domowym energią.

TX-NR80. zadowoli też mniej wymagających miłośników stereo. Dźwięk z analogowych źródeł dwukanałowych charakteryzuje się dobrą kontrolą w całym paśmie częstotliwości oraz przyjemnym i pastelowym brzmieniem dosyć otwartej średnicy.

Podsumowanie

Nowy produkt ze średniej półki cenowej nie jest może zupełnym odkryciem, ale pod kątem użytkowym sprawdza się doskonale, a poza tym czaruje brzmieniem w konfiguracji wielokanałowej, dzięki czemu wyrasta na jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie cenowej. Warto również skorzystać z zaawansowanego toru wideo, znakomicie radzącego sobie z przeskalowaniem obrazu do rozdzielczości HD, pochodzącego z analogowych źródeł SD.

Ocena ogólna (w skali 1 do 5)
5

Najważniejsze cechy:

Wyjścia głośnikowe: TAK 4mm zaciski 9 kanałów + stereo w strefie 2
Słuchawki: TAK 1 wyjście na panelu czołowym
Wzmocnienie: 7x180 W
Tuner: AM/FM z RDS-em
Wymiary: 435(s)x198,5(w)x435,5(g)mm
Waga: 18kg

Dodatkowe funkcje:
Tryb BTL - czterokanałowe zasilanie kolumn przednich ze mostkowanych wzmacniaczy; obsługa sieci Windows Media Player i Windows Media Connect; kompatybilny z systemem operacyjnym Windows 7. automatyczna konfiguracja; wejście IR; triggery DC i IR; tryb Pure Audio; tryb Late Night; obwód Optimum Gain Volume; tryb Music Optymizer; 32-bitowy układ DSP; szerokopasmowy wzmacniacz WRAT; Multiroom/Zone2/Zone3; system RIHD, system Audyssey MultEQ Dynamic EQ; wyłącznik czasowy; przełącznik trybu pracy dla kolumn4Ů i 6Ω.

Cena: 3.699 zł

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema