Twórca PC: koniec ery komputerów stacjonarnych

Twórca PC: koniec ery komputerów stacjonarnych
Źródło zdjęć: © IBM

17.08.2011 09:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak twierdzi jeden z twórców PC, kończy się era dominacji tych komputerów. Zostaną zastąpione przez różne, zwykle przenośne, urządzenia internetowe, nastawione na usługi społecznościowe

Jak twierdzi jeden z twórców PC, kończy się era dominacji tych komputerów. Zostaną zastąpione przez różne, zwykle przenośne, urządzenia internetowe, nastawione na usługi społecznościowe - informuje BBC.

Jak powiedział BBC dr Mark Dean, współtwórca mikrokomputera IBM 5150. PC "powoli odchodzi, tak jak maszyny do pisania, płyty winylowe czy lampy elektronowe". Opinię tę Dean powtórzył na swoim blogu, w komentarzu dotyczącym 30. rocznicy wypuszczenia na rynek przez IBM pierwszego komputera osobistego.

Obraz
© Komputer PC IBM 5150 (fot. Boffy b/Wikimedia CC)

IBM 5150. nad którym Dean pracował, trafił do sprzedaży 12 sierpnia 1981 roku. Nie był on dokładnie pierwszym opracowanym na świecie komputerem osobistym (tym był Altair 8800 firmy MITS), ale pierwszym komputerem tego typu, który wyznaczył standard znany do dnia dzisiejszego jako "stacjonarny komputer PC". Dr Mark Dean jest właścicielem 3 z 9 kluczowych patentów określających ten standard.

Naukowiec sądzi, że PC zastąpi "szereg urządzeń zorientowanych na media społecznościowe". Nie uważa, że PC w ciągu kilku lat całkowicie zniknie z rynku, ale nie będzie już decydował o jego rozwoju. "Potencjał innowacyjny komputerów PC wyczerpał się" - dodaje.

Zdaniem Deana, innowacyjność skupi się obecnie nie na urządzeniach, ale na usługach, "gdzie będą spotykali się i oddziaływali na siebie ludzie i idee".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)