Twoje hasło to "123456" albo "qwerty"? Lepiej szybko je zmień. Podpowiadamy jak

Twoje hasło to "123456" albo "qwerty"? Lepiej szybko je zmień. Podpowiadamy jak

Twoje hasło to "123456" albo "qwerty"? Lepiej szybko je zmień. Podpowiadamy jak
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
05.04.2017 11:50, aktualizacja: 05.04.2017 13:09

Najpopularniejsze hasła Polaków to „123456”, „111111”, „qwerty”, „polska”, imię + rok urodzenia, imię żony, męża lub dziecka. Jeśli sam używasz podobnego hasła to możesz łatwo paść ofiarą internetowych przestępców. W tym tekście podpowiadamy, jak stworzyć silne hasło.

W powszechnym przekonaniu bezpieczne hasło musi składać się z małych i wielkich liter, liczb i znaków specjalnych (!^%$@#). Najlepiej też, jeśli znaki nie tworzą żadnego konkretnego wyrazu, a są całkowicie przypadkowe. Problem z takimi hasłami (np. D@2wvf$234Ad) jest taki, że niezwykle trudno je zapamiętać, zwłaszcza jeśli każdego dnia używamym ich kilku. Dodatkowo złamanie 6-znakowego hasła metodą brute force zajmie tyle samo czasu w przypadku „qwerty” co w przypadku „Fr5$6!s”. Co nie znaczy, że nie ma między nimi żadnej różnicy - to drugie jest jednak zdecydowanie bezpieczniejsze.

Dlatego specjaliści bezpieczeństwa sugerują używanie haseł-zdań (ang. pass-phrase) zamiast haseł-słów. Np. hasło typu: „NiesłychanieZielonyParasol”, jest dużo łatwiejsze do zapamiętania i prawie niemożliwe do złamania metodą typu brute force. Jeśli fraza składa się z przypadkowych wyrazów to jest też mocno zabezpieczona przed atakiem słownikowym, w którym atakujący wykorzystuje popularnie używane hasła lub dane samej ofiary. Żeby jeszcze bardziej zwiększyć poziom bezpieczeństwa hasła-zdania można dorzucić kilka znaków specjalnych i cyfr.

Nawet jeśli użyjemy wyjątkowo silnego hasła, nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Hakerzy mają sposoby, aby wyciągnąć od nas tajne zabezpieczenie. Dlatego korzystając na co dzień z interenetu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Używaj różnych haseł do różnych serwisów. Nie używaj tego samego hasła przede wszystkim do: głównego konta e-mail, Facebooka, konta bankowego.
  • Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła. Nie podawaj go nawet osobom podającym się za pracowników serwisów, na których się logujesz. Te nigdy nie będą pytać cię o hasło.
  • Nie loguj się przez publicznie dostępne komputery lub niezabezpieczone sieci Wi-Fi.
  • Uważaj na strony phishingowe, które mogą podawać się za oficjalne serwisy.
  • Tam gdzie jest to możliwe, włącz weryfikację dwuetapową i informowanie, gdy logowanie nastąpi z nieznanego urządzenia.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)