Trwa ładowanie...
d3u56o4
Internet

Twoje CV mógł zobaczyć każdy. Wystarczyło skorzystać z generatora dokumentów

Skorzystanie z serwisu, przy pomocy którego generuje się CV, może dziś odbić się czkawką. Dokumenty były bardzo łatwo dostępne dla innych osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łatwo było podejrzeć CV innych osób
Łatwo było podejrzeć CV innych osób (Fotolia, Fot: © apops)
d3u56o4

CV stworzone na portalu cv.pl można było nie tylko zobaczyć, ale i pobrać - informuje Niebezpiecznik.pl. Okazało się, że wygenrowany link zawsze wygląda tak samo, to znaczy posiada jakiś identyfikator. Wystarczyło podmienić ciąg, żeby ujrzeć CV zupełnie obcych - i niczego nieświadomych - osób.

Oczywiście w CV nie podaje się takich danych jak PESEL, ale i tak ktoś mógł w ten sposób odszukać adres, numer telefonu czy informacje związane z wykształceniem. Oprócz tego cyberprzestępca teoretycznie może znaleźć w CV wskazówki, które pomogą mu przejąć konto w innych portalach, przy pomocy pytań kontrolnych. Mówiąc wprost, lepiej by było, gdyby bez naszej zgody takie dane nie trafiały do sieci.

Na szczęście w tym przypadku do wycieku nie doszło - pisze w komunikacie przesłanym Niebezpiecznikowi Lidia Król, przedstawicielka serwisu cv.pl:

d3u56o4

"Oczywiście podejmujemy działania zgodnie z przepisami RODO. Bug pojawił się na wskutek zmian dokonanych w ostatnich dniach, które były związane z wymaganiem logowania się – a w zasadzie możliwości aplikowania bez logowania. Mechanizm ten nie został wyodrębniony z tego mechanizmu (całościowego), natomiast po państwa zgłoszeniu, natychmiast – w tym samym dniu został przebudowany i tym samym problem został rozwiązany. Przeanalizowaliśmy logi pod kątem masowego pobierania danych i nie doszło do ich pobrania".

To kolejny przykład na to, że wszystko, co ląduje w sieci, może zostać w niej na zawsze, a my nie będziemy mieć nad tym kontroli. Tak było chociażby w przypadku serwisu, który pozwalał wrzucać skany dokumentów- i każdy miał do nich dostęp. Niestety Polacy bardzo często nie są tego świadomi i w sieci dzielą się materiałami, którymi nie powinni.

d3u56o4

Podziel się opinią

Share
d3u56o4
d3u56o4
Więcej tematów