To dzięki nim powstaną inteligentne miasta. Huawei przewiduje rozwój technologii

To dzięki nim powstaną inteligentne miasta. Huawei przewiduje rozwój technologii
Źródło zdjęć: © East News | Zhang zhaojiu - Imaginechina/EAST NEWS
Adam Bednarek

14.03.2018 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdaniem Huawei, technologii sieciowych Narrowband-IoT (NB-IoT) będzie przybywać. Zobaczymy to już w 2018 roku. Dzięki nim inteligentne miasta są coraz bliżej.

– Inteligentne rozwiązania oparte na technologii NB-IoT zapewniają bardziej efektywne zarządzanie środowiskiem miejskim, usługami publicznymi oraz pozwalają na płynniejsze modernizacje przemysłu. Dzięki nim konsumenci mogą cieszyć się bezpieczniejszym, wygodniejszym oraz lepszym środowiskiem do życia, co przybliża nas do osiągnięcia celu, jakim są w pełni inteligentne miasta – powiedział Edward Fan, wiceprezes ds. marketingu w Huawei Carrier Business Group.

Na co pozwala Narrowband-IoT (NB-IoT)? Głównie chodzi o umożliwienie komunikacji urządzeniom, które wysyłają małe ilości danych, ale muszą to robić na dużą odległość. Mogą to być na przykład inteligentne kosze na śmieci, które same poinformują służby o konieczności ich opróżnienia. Wykorzystanie NB-IoT sprawia, że takie sprzęty mają dostęp do sieci nawet w trudno dostępnych miejscach, dzięki czemu mogą przesyłać dane. Umożliwia to też wytrzymała bateria.

Sama technologia nie jest droga, a według Huawei bardzo szybko się zwraca. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom operatorzy telekomunikacyjni odnotowują od 3 do 10 razy większy wzrost przychodów w porównaniu z poprzednimi technologiami.

Tylko w 2017 roku powstało 39 komercyjnych sieci z 500 tys. stacji bazowych i 100 mln połączeń dla NB-IoT. Firma przewiduje, że do końca bieżącego roku powstanie kolejne 100 takich sieci z 1,2 mln stacji bazowych oraz 150 mln połączeń.

Huawei zaangażował się w około 50 projektów smart cities. Wykorzystano w nich rozwiązania firmy pozwalające na unowocześnienie 40 obszarów związanych z funkcjonowaniem miasta – m.in. liczniki wody i gazu, parkingi uliczne, oświetlenie uliczne, systemu rowerów miejskich, wykrywacze dymu, monitoring ruchu i hydrantów pożarowych oraz studzienek, zarządzanie systemem oczyszczania miasta i skrzynkami pocztowymi. Dla przykładu, w mieście Yingtan w chińskiej prowincji Jiangxi, inteligentne oświetlenie miejskie zwiększyło bezpieczeństwo ruchu. Ponadto zastosowane rozwiązania przyczyniły się do zmniejszenia liczby pożarów w miejscach publicznych, a także pozwoliły ograniczyć zużycie wody.

Huawei za swój innowacyjny wkład we wdrożenie technologii NB-IoT w kilkunastu projektach miejskich typu smart city został, podczas tegorocznych targów Mobile World Congress, wyróżniony w konkursie GSMA w kategorii "Najlepsza mobilna innowacja dla inteligentnych miast".