Testy na obecność przeciwciał COVID-19. Naukowcy alarmują, że nie są tak dokładne
Szybkie testy na obecność przeciwciał COVID-19 polegają na badaniu próbki krwi pacjenta, która jest pobierana z nakłutego palca. Wyniki są dostępne po około 20 minutach. Naukowcy ostrzegają jednak, że nie są tak dokładne, jak początkowo sądzono.
16.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 09:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szybki test AbC-19 został opracowany, aby ułatwić działanie służbom medycznym walczącym z pandemią w Wielkiej Brytanii, ale także na terenie całej Unii Europejskiej. Test wykrywa przeciwciała COVID-19 w zaledwie 20-minut od momentu pobrania niewielkiej próbki krwi z palca pacjenta. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość wykonania, ale także to, że jego wykonanie nie wymaga specjalistycznego laboratorium i zaawansowanego sprzętu medycznego.
Szybkie testy na COVID-19
Test przeszedł "szeroko zakrojone badanie walidacyjne", finansowane przez UK-Rapid Test Consortium - organ reprezentujący firmy komercyjne, w tym Abingdon Health i Omega Diagnostics, które opracowały AbC-19. Badanie było nadzorowane przez naukowców z Uniwersytetu Ulster w Irlandii Północnej. Jego wyniki były satysfakcjonujące. Czułość testu, czyli zdolność do wykrycia prawdziwej, pozytywnej próbki została określona na 97,7 proc. Z kolei jego swoistość, czyli zdolność do identyfikacji osób zdrowych ustalono na 100 proc.
Wyniki niezależnego badania, które zostało opublikowane na łamach "BMJ" wskazuje na coś zupełnie innego. Zespół naukowców z uniwersytetów w Bristolu, Cambridge i Warwick przeanalizował próbki krwi pobrane od 2847 pracowników służby zdrowia i ratowników - z których 268 wcześniej miało pozytywny wynik testu PCR (testy genetyczne) na COVID-19, a 2579 nie wykonywało żadnych testów.
Dodatkowo eksperci przeanalizowali próbki od 1995 dawców krwi sprzed pandemii, którzy nie byli zakażeni COVID-19. Wyniki badania wskazują, że czułość szybkich testów na SARS-CoV-2 wynosi 92,5 proc., a nie 97,7 proc., jak wynikało z badania firmy Ulster. Podobnie jest ze swoistością, która w niezależnym badaniu została określona na poziomie 97,9 proc.
Różnice w wynikach badań mogą wynikać z odmiennych sposobów weryfikacji testów AbC-19. Naukowcy zaznaczają jednak, że badania Ulster nie dostarczyły tak wyraźnego obrazu dokładności testu, jaki mógłby mieć.