Testujemy amplituner Harman/Kardon AVR 760
04.05.2011 09:54, aktual.: 22.09.2011 14:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Harman/Kardon od lat zalicza się do ścisłej czołówki producentów wytwarzających komponenty wchodzące w skład wielokanałowej instalacji kina domowego. Oryginalnie opracowany tor wysokoprądowych końcówek mocy oraz wspomagający je wydajny układ zasilania to wizytówka tej amerykańskiej firmy. Model AVR 760 posiada wszystkie cechy nowoczesnej jednostki sterującej, a oprócz tego może się pochwalić świetnym brzmieniem - cechą, dzięki której H/K podbił serca odbiorców na całym świecie.
Wyposażenie i budowa
Z zewnątrz AVR 76. nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle niższych rangą modeli tego producenta. Uwagę zwraca uchylna klapka z zestawem przycisków i gniazd – znalazły się tu gniazdo słuchawkowe i wejście USB oraz wielofunkcyjny zestaw manualnego sterowania. Zarówno wspomnianą klapkę, jak i część przedniego panelu tuż pod dużą szybką z przyciemnionego pleksi wykończono eleganckimi wstawkami ze szczotkowanego, anodyzowanego aluminium w kolorze ciemnego grafitu. Charakterystyczne pokrętło głośności ma postać podświetlonego na biało (od wewnątrz) pierścienia, a wyświetlacz w zależności od potrzeb w danym momencie przekazuje tylko najważniejsze informacje.
Tylny panel zagospodarowano w przemyślany sposób. Solidne pozłacane zaciski terminali głośnikowych ulokowano po lewej i prawej stronie. Konstruktorzy zupełnie oddzielili od siebie gniazda toru wideo i audio, co z pewnością ułatwi, zwłaszcza początkującym użytkownikom, poruszanie się w gąszczu wszelkiego typu złączy. Nie zabrakło przede wszystkim gniazda sieciowego umożliwiającego współpracę amplitunera z komputerem PC lub z internetowym radiem. Ponadto Harman/Kardon wyposażył swój flagowy model w stację dokującą do iPoda.
Wnętrze upchane jest płytkami drukowanymi niemal po brzegi –. w ścieżce sygnałowej audio zalazły się dwa 32-bitowe procesory DSP i najnowsze zaawansowane układy przetworników na scalaku cyfrowo-analogowym Cirrus Logic CS5368 zdolnym do konwertowania sygnału dla każdego z ośmiu kanałów z precyzją 192kHz/24-bit, oraz analogowo-cyfrowym CS 42528. Tor wideo jest obsługiwany przez procesor Genesis Faroudja DCDi Cinema współpracujący z gniazdami HDMI w wersji 1.3a. Układ zasilający, jak na amplituner H/K przystało, dysponuje niezależnymi liniami wysokoprądowymi współpracującymi z potężnym klasycznym transformatorem i oddzielnymi magazynami kondensatorów. Końcówki mocy oparto tym razem na tranzystorach Toshiby (po parze C5358 i A1986 na każdy z siedmiu kanałów), które wraz z mostkami prostowników przytwierdzono do tunelowych radiatorów wspomaganych wentylatorem.
W działaniu
AVR 76. jest bardzo prosty w obsłudze, a jego ustawienie ogranicza się do uruchomienia automatycznego systemu kalibracji EzSet/EQ II zintegrowanego z układem korekcji częstotliwości niezbędnym do uzyskania liniowej charakterystyki przetwarzania w danym pomieszczeniu i z określonymi zespołami głośnikowymi. Menu ekranowe wyświetlane w rozdzielczości HD jest atrakcyjne wizualnie i uporządkowane. Amplitunery amerykańskiego producenta zaskarbiły sobie wielką sympatię użytkowników przede wszystkim ze względu na brzmienie, które przez wielu jest uznawane za wzorcowe wśród tego typu urządzeń. I trudno się z tą opinią nie zgodzić, bo jeśli oprzemy się na własnych doświadczeniach i przypomnimy sobie większość dotychczasowych konstrukcji, które mieliśmy okazję testować, to okaże się, że z bardziej neutralnymi brzmieniowo amplitunerami rzadko kiedy mieliśmy do czynienia.
AVR 76. dołącza do tego grona, bo jego nadrzędną cechą, wyróżniającą go na tle japońskich konkurentów, jest wielka kultura, z jaką dozuje każdy detal czy też duże spiętrzenia dźwięku, zwłaszcza w zakresie niskotonowym. Wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową z tyłu urządzenia, informującą o poborze prądu dochodzącym w szczytowych momentach nawet do 1220W! Ta wartość nie bierze się znikąd, bowiem AVR 760 dysponuje zapasem rezerwy wysokoprądowej w granicach 60A. To właśnie dzięki temu zapasowi podczas testów amplituner nigdy nie znalazł się w sytuacji patowej i zawsze, nawet przy bardzo wysokich poziomach głośności, był w stanie bardzo kulturalnie i selektywnie przekazać każdy dźwięk, zwłaszcza w zagęszczonych niczym pudding partiach muzycznych z płyt Blu-ray.
Harman/Kardon świetnie radzi sobie z przekazem brzmienia w całym paśmie –. niskie tony, średnica oraz wysokie częstotliwości są z sobą płynnie zespolone i żaden z tych zakresów nie góruje nad pozostałymi. Jeśli więc dysponujecie wyrównanymi brzmieniowo kolumnami, to możecie być pewni, że uda Wam się stworzyć wiernie brzmiący system kina domowego. AVR 760 poradzi sobie z każdym materiałem niezależnie od poziomu głośności, z jakim przyjdzie mu pracować, a to bardzo ważna cecha, którą nie wszystkie podobne konstrukcje mogą się pochwalić.
*ZA: *Zrównoważony i neutralny przekaz każdego materiału dźwiękowego, dobre brzmienie w stereo, przyzwoite wyposażenie
PRZECIW: Brak przedwzmacniacza Phono
OCENA OGÓLNA HI-FI CHOICE & HOME CINEMA (w skali od 1 do 5)
5
CENA: 10.999 zł
Dane techniczne:
Dolby Digital: TAK Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital EX, Pro Logic IIx
DTS: TAK DTS-HD, DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS 5.1, DTS-ES, Neo:6, 96/24, DTS-ES Discrete and Matrix
THX: BRAK
Wejścia AV: TAK 4 Composite/S-video, audio
Wejścia audio: TAK 2 dodatkowe wejścia stereo
Wejścia Component: TAK 3 wejścia z obsługą HD
Pętla magnetofonowa: TAK 1 wejście, 1 wyjście
Wyjście monitora AV: TAK 1 wyjście Composite/S-video
Component Video: TAK 1 wyjście
Konwersja wideo: TAK S-video, Composite do HDMI
Wyjścia/wejścia HDMI: TAK 1 wyjście, 4 wejścia
Wyjścia/wejścia DVI: BRAK
Wejście wielokanałowe: TAK Wejście liniowe 7.1
Wyjście subwoofera: TAK 2 wyjścia
Cyfrowe wejścia audio: TAK 3 optyczne, 3 elektryczne
Cyfrowe wyjścia audio: TAK 1 optyczne, 1 elektryczne
Przedwzmacniacz gramofonowy: BRAK
Wyjścia głośnikowe: TAK 4mm zaciski 7 kanałów (stereo w strefie 2)
Słuchawki: TAK 1 wyjście na panelu czołowym
Wzmocnienie: 7x85W
Tuner: AM/FM z RDS-em
Wymiary: 440(s)x165(w)x426(g)mm
Waga: 23,6kg
Dodatkowe opcje: podwójny 32-bitowy układ DSP TI DA 710; system automatycznej konfiguracji EzSet/EQ II; wejście IR; A-BUS; system dystrybucji audio w trybie multizone/multiroom (ABH 4000 lub ABH 4); dodatkowy pilot obsługujący drugą strefę; tryb Logic 7 i Dolby Virtual Speaker; układ by-pass dla obwodów analogowych; szerokopasmowy wzmacniacz; rezerwa wielkoprądowa 60A; menu ekranowe HD; tuner radiowy FM z RDS-em; możliwość zasilania głośników w drugiej strefie, stacja dokująca Bridge II na wyposażeniu standardowym
wydanie internetowe www.hfc.com.pl