TEST: najlepsze programy antywirusowe
Bezpłatne antywirusy mają spore ograniczenia, z kolei pakiety Internet Security bywają zbyt drogie. Może zamiast tego lepiej wybrać komercyjny program antywirusowy?
Mówi się, że niezabezpieczony komputer może paść ofiarą ataku w przeciągu kilku pierwszych minut od włączenia, o ile jest oczywiście podłączony do Sieci. Dlatego coraz częściej użytkownicy zadają sobie pytanie, czy zwykły antywirus nadal zapewnia wystarczającą ochronę. Musieli to dostrzec także producenci oprogramowania zabezpieczającego, ponieważ programy antywirusowe najnowszej generacji w niczym nie przypominają prostych aplikacji sprzed jeszcze kilku lat.
Co to jest program antywirusowy?
Program antywirusowy to inaczej oprogramowanie antywirusowe lub anty-malware. Służy do zapobiegania, wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania. Obecnie wiele programów antywirusowych służy również ochronie przez innymi zagrożeniami ze strony niebezpiecznego oprogramowania, na które możemy natknąć się w sieci.
Najważniejsze funkcje antywirusa
Solidny program antywirusowy powinien sprawnie radzić sobie ze wszystkimi rodzajami zagrożeń. W przeciwieństwie do bezpłatnych antywirusów, w przypadku komercyjnych aplikacji standardem jest funkcja wykrywania rootkitów, czyli złośliwego oprogramowania, które maskuje swoją obecność w systemie operacyjnym. Problemu nie sprawia także wykrywanie oprogramowania spyware i adware, co zwalnia użytkownika z konieczności instalacji dodatkowych narzędzi przeznaczonych do ich wykrywania.
Skanowanie plików to jednak tylko część z obowiązków antywirusa. Dochodzi do tego coraz większe zagrożenie ze strony podejrzanych stron WWW. Mogą one zawierać złośliwy kod, zmuszać użytkownika do pobrania spreparowanego oprogramowania lub podszywać się pod oryginalne witryny. Dlatego tak ważne jest śledzenie na bieżąco aktywności przeglądarki internetowej, nadzorowanie pobieranych plików (najlepiej jeszcze zanim zostaną one zapisane na dysku) oraz blokowanie niechcianych serwisów. Niektórzy producenci wyposażyli swoje programy (m.in. AVG Anti-Virus 9.0, McAfee Antivirus Plus 2010) we wtyczki do przeglądarek internetowych, które na bieżąco wyświetlają informacje o reputacji stron internetowych, inne aplikacje ograniczyły się do śledzenia
ruchu internetowego w tle.
Chociaż każdy program antywirusowy potrafi skanować wiadomości e-mail w poszukiwaniu wirusów i niebezpiecznych odnośników, tylko nieliczne wyjątki (np. eScan Anti-Virus 10)
zawierały moduł antyspamowy.
Podobnie było z funkcjami odpowiedzialnymi za kontrolę prywatności, chociaż zdarzały się ciekawe dodatki - na plus wyróżnił się pod tym względem program Kaspersky Anti-Virus 2010. który udostępnia narzędzie do wymazywania śladów aktywności internetowej.
W walce o klienta niektórzy producenci posunęli się o krok dalej, wyposażając swoje programy antywirusowe w proste zapory sieciowe. Tak było w przypadku aplikacji Panda Antivirus Pro 2010, która ma dodatkowo monitor Wi-Fi chroniący przed intruzami w sieci bezprzewodowej. Kto zwyciężył
Ranking wygrał zasłużenie program BitDefender AntiVirus 2010. Aplikacja daje spore możliwości konfiguracji - już na starcie proponuje dostosowanie konfiguracji programu do jednego z profili: typowego, gracza lub wprowadzenia własnych ustawień. Poza ochroną antywirusową, BitDefender oferuje narzędzia do kontroli prywatności i zabezpieczania komputerów w sieci domowej. Pozwala także na szyfrowanie wiadomości przesyłanych przez komunikatory internetowe, chociaż brak tutaj obsługi Gadu-Gadu. Nie zabrakło także antyphishingowego dodatku do przeglądarki internetowej.
Drugie miejsce na podium zajął AVG Anti-Virus 9. Komercyjna wersja doskonałego bezpłatnego antywirusa AVG to jeden z bardziej rozbudowanych programów w naszym zestawieniu. Nie zabrakło tutaj podstawowej ochrony sieci, są także najnowsze rozwiązania firmy AVG, m.in. dodatek LinkScanner, który sprawdza reputacje odwiedzanych i wyszukiwanych stron WWW.
Trzecie miejsce przypadło uznanej marce, jaką jest Panda Antivirus Pro 2010. Możliwości tego programu to dowód na to, że producenci zdają sobie sprawę z tego, że sam antywirus już nie wystarczy. Dlatego wyposażają je w dodatkowe funkcje, zaczerpnięte z bardziej rozbudowanych pakietów zabezpieczających. W skład programu wchodzi moduł ochrony antywirusowej, wykrywania podejrzanych programów, antispyware oraz firewall. Na plus zaskakuje szczególnie obecność tego ostatniego.
Antywirus dla świadomych użytkowników
Zagrożenia w Sieci przybierają coraz to nową postać. Dlatego tradycyjny program antywirusowy odchodzi powoli do lamusa, zastępowany przez aplikacje nowej generacji o większych możliwościach. Mimo to kupno samego antywirusa należy polecać raczej doświadczonym użytkownikom, którzy będą potrafili dobrać do niego odpowiedni firewall oraz inne narzędzia, takie jak program do ochrony przed spamem. Jak ocenialiśmy
Na ocenę w teście składały się cztery oceny za możliwości, łatwość używania, współczynnik cena / możliwości oraz wygląd.
- Możliwości to najważniejsza cecha programu. Czym bardziej odbiegające od prostych funkcji typowego antywirusa, tym lepiej. Stąd największa waga tej kategorii - 5. % oceny końcowej.
- Łatwość używania - możliwość sprawnego skonfigurowania programu zabezpieczającego nawet przez mniej wprawionego użytkownika ma duże znaczenie. Tej kategorii nadaliśmy wagę 1. % oceny ogólnej.
- Współczynnik cena / możliwości przyznawaliśmy biorąc pod uwagę cenę za licencję roczną dla jednego oraz dla trzech stanowisk. Ta kategoria przesądziła o 1. % oceny ogólnej.
- Wygląd ma w erze coraz milszych dla oka systemów operacyjnych znaczenie. Stąd waga 10. oceny końcowej.