Test 7 urządzeń wielofunkcyjnych z Wi-Fi. Zrób to bezprzewodowo...

Test 7 urządzeń wielofunkcyjnych z Wi‑Fi. Zrób to bezprzewodowo...

Test 7 urządzeń wielofunkcyjnych z Wi-Fi. Zrób to bezprzewodowo...
Źródło zdjęć: © komputerswiat.pl
03.11.2010 14:32, aktualizacja: 10.01.2012 12:49

Kombajny z kablami są passé. Nastał czas bezprzewodowego drukowania, kopiowania i skanowania. Pomożemy wam wybrać najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do domu. Urządzenie wielofunkcyjne, zwane też...

Kombajny z kablami są passé. Nastał czas bezprzewodowego drukowania, kopiowania i skanowania. Pomożemy wam wybrać najlepsze urządzenie wielofunkcyjne do domu.

Urządzenie wielofunkcyjne, zwane też kombajnem, choć jest niewiele droższe i większe od zwykłej drukarki, ma nad nią sporą przewagę - oprócz drukowania potrafi też kopiować i skanować dokumenty, a niektóre modele są w stanie także wysyłać i odbierać faksy.

Co ważne, wiele zadań urządzenie potrafi zrealizować bez konieczności połączenia z komputerem. Ale kombajn prawdziwie niezależny staje się dopiero wtedy, jeśli pozwala na bezprzewodowe podłączenie do domowej sieci - wtedy można postawić go w dowolnym miejscu domu i korzystać bez konieczności podłączania do niego komputera kablem USB.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Przetestowaliśmy siedem niedrogich i średnio zaawansowanych modeli wyposażonych w moduł sieci Wi-Fi:

- Brother DCP-585CW
- Canon PIXMA MG5250
- Canon PIXMA MX350
- Epson Stylus SX420W
- Epson Stylus SX620FW
- HP Photosmart WiFi e-AIO (CN245b)

- Lexmark Prospect PRO205

W testowej stawce znalazły się także dwie supernowości - produkty firm Canon i Epson, które właśnie wchodzą do sprzedaży. Warto poznać ich zalety oraz wady. Pomoże nam to podjąć decyzję, czy czekać na nowy model, czy może lepiej wykorzystać promocję na nieco starszy, ale sprawdzony kombajn.

Urządzenia wielofunkcyjne są tylko nieco droższe od drukarek i dlatego stanowią łakomy kąsek dla każdego, kto planuje zakup lub wymianę starego urządzenia drukującego:

- Domowe biuro: Trudno się w nim obejść bez możliwości drukowania, kopiowania i faksowania. Tymczasem, już za 40. złotych kupimy urządzenie wielofunkcyjne, które poradzi sobie ze wszystkimi tymi zadaniami.

- Uczniowie i studenci: Kombajn z pewnością im się przyda. Szybka kopia notatek od kolegi czy rozdziału z trudno dostępnej książki, elegancki wydruk wypracowania lub pracy semestralnej to dla nowoczesnych urządzeń wielofunkcyjnych przysłowiowa pestka.

- Fotoamatorzy: Każde urządzenie wielofunkcyjne potrafi wydrukować dobrej jakości zdjęcia, a więc będzie doskonałym wyborem dla miłośników fotografii. Wiele kombajnów może drukować bezpośrednio z aparatu lub karty pamięci, więc do przeniesienia fotek na papier nie jest nawet potrzebny komputer.

- Posiadacze laptopów: Testowane przez nas kombajny wyposażone są w moduł sieci Wi-Fi. To gratka dla wszystkich posiadaczy komputerów przenośnych. Dzięki sieci bezprzewodowej nie musimy podłączać notebooka kablem do drukarki. Nasze urządzenie wielofunkcyjne może stać niewidoczne w kącie pokoju, a my wydrukujemy, siedząc wygodnie w fotelu czy na tarasie.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Kaseta magnetofonowa ma się dobrze!

Obraz

Test w pigułce

Drukowanie, skanowanie, kopiowanie - wszystkie urządzenia w teście potrafią wykonywać te operacje. Robią to jednak z różną jakością i szybkością. Kombajny różnią się także zestawem dodatkowych możliwości i funkcji, a także wygodą obsługi i co dla niektórych najważniejsze - kosztami eksploatacji. Zobaczmy, które z testowanych urządzeń najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.

Drukowanie
Tworzenie papierowych dokumentów i zdjęć to najważniejsza funkcja urządzenia wielofunkcyjnego. Moduły drukujące w testowanych urządzeniach sprawują się bardzo różnie, zarówno pod względem jakości drukowania, jak i szybkości. Na szczęście w stawce znalazły się kombajny pracujące i szybko, i dobrze.

Przykładem takiego urządzenia jest zwycięzca testu - Canon PIXMA MG5250. Zdjęcia wydrukowane przez to urządzenie mają najlepszą jakość, a tempo wydruków plasuje ten model w czołówce testu. Pod względem jakości drukowanych zdjęć najgorzej wypadają Epson Stylus SX620FW, Brother i Lexmark. Dodatkowo zdjęcia wydrukowane za pomocą Lexmarka są zupełnie nieodporne na wilgoć, testowy wydruk z tego urządzenia po obfitym zroszeniu jako jedyny całkowicie się zamazał.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Skanowanie
Większość urządzeń wyposażona jest w skaner o rozdzielczości optycznej 120. dpi, Canon PIXMA MG5250 i Epson Stylus SX620FW mogą skanować z dwukrotnie wyższą rozdzielczością 2400 dpi. W kategorii jakości skanowania na wyróżnienie zasługują oba urządzenia firmy Epson, które rejestrują szczegóły i dobrze odzwierciedlają barwy.

Gorzej wypadają urządzenia firmy Canon, nie radzą sobie tak dobrze z odwzorowaniem najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentów obrazu. Najgorszą jakość skanów zapewnia Brother. Testowane urządzenia różnią się też od siebie szybkością działania - przeniesienie do postaci cyfrowej jednej strony tekstu zajmuje od 7 sekund (Canon PIXMA MX350. do 25 sekund (HP Photosmart).

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Kaseta magnetofonowa ma się dobrze!

Obraz

Osoby dużo skanujące powinny zwrócić uwagę na kombajny z automatycznym podajnikiem dokumentów (ADF). W teście znajdziemy go tylko w trzech urządzeniach (Epson Stylus SX620FW, Canon PIXMA MX350. Lexmark). Dzięki ADF kolejne kartki dokumentu są automatycznie pobierane z podajnika.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)
Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Kopiowanie
Z połączenia drukarki i skanera otrzymujemy kopiarkę, która w przypadku atramentowych urządzeń umożliwia kserowanie kolorowych dokumentów. Do obsługi funkcji kopiarki służy wyświetlacz i panel kontrolny. Obsługa we wszystkich urządzeniach jest podobna, choć pod względem prostoty wyróżnia się HP Photosmart. Testowane modele różnią się szybkością działania. Najbardziej żwawo działa Canon PIXMA MG525. i Epson Stylus SX620FW - na skopiowanie jednej strony czarno-białego tekstu musimy w wypadku tych urządzeń poczekać około 10 sekund. Najwolniej dokumenty tekstowe kopiuje Brother (30 sekund).

Faksowanie
Faks to urządzenie wykorzystywane głównie w biurach, zwykle nie przydaje się w domu. Jeżeli zależy nam na obsłudze faksu, mamy do wyboru trzy urządzenia z testu: Epson Stylus SX620FW, Canon MX35. i Lexmark. Dodatkowo urządzenia Epson Stylus SX620FW i Lexmark umożliwiają wysyłanie faksów z komputera - na przykład podłączonego za pomocą sieci bezprzewodowej. Musimy jednak pamiętać, że kombajn wyposażony w faks należy podłączyć dodatkowo do linii telefonicznej.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Kaseta magnetofonowa ma się dobrze!

Obraz

Koszty eksploatacji
To jeden z najważniejszych parametrów urządzeń wykorzystujących zasobniki z atramentem. Niestety, komplet oryginalnych kartridży bardzo często kosztuje niewiele mniej niż nowe urządzenie. Pewnym rozwiązaniem jest użycie zamienników, jednak w takim przypadku, w razie awarii urządzenia, producent może nie uznać gwarancji.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Niezłym sposobem na oszczędność jest też kupno oryginalnych atramentów o zwiększonej pojemności - większość producentów oferuje takie kartridże. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wybór ekonomicznego urządzenia. Spośród testowanych kombajnów liderem w tej kategorii jest Epson Stylus SX620FW. Wyposażony w komplet pojemnych zasobników pozwala na uzyskiwanie zarówno tanich wydruków tekstowych (4 grosze za stronę), jak i niedrogie drukowanie zdjęć 10x1. cm (69 groszy).

Z największymi kosztami eksploatacji muszą się liczyć posiadacze urządzenia Canon PIXMA MX350 - tusz zużyty na wydrukowanie strony tekstu wart jest aż 11 groszy. Drukowanie zdjęć nie jest już tak drogie, jednak Canon PIXMA MX350 ma trójkolorowy zasobnik. W razie wyczerpania jednego z kolorów, musimy wymienić cały kartridż. Dlatego dużo lepiej wybierać modele wyposażone w niezależne wkłady.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Komfortowa obsługa
Kupując urządzenie wielofunkcyjne, warto dopłacić za dodatkowe funkcje ułatwiające obsługę. Jednym z takich elementów jest wspomniany już wcześniej automatyczny podajnik dokumentów dla skanera (ADF). Równie przydatny jest moduł automatycznego druku dwustronnego. Dzięki niemu drukarka bez naszej ingerencji może drukować na obu stronach kartki. W teście tylko dwa urządzenia (Canon PIXMA MG525. oraz Lexmark) wyposażono w taką funkcję.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Kaseta magnetofonowa ma się dobrze!

Obraz

Podczas wyboru kombajnu warto również zwrócić uwagę na podajnik papieru. Godne polecenia są modele wyposażone w kasetę na papier. Rozwiązanie takie sprawia, że arkusze schowane są pod drukarką, nie kurzą się więc oraz nie zwiększają wymiarów urządzenia.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Jeżeli jesteśmy użytkownikami aparatu cyfrowego, powinniśmy również zadbać, by urządzenie, które kupimy, miało wbudowany czytnik kart pamięci lub choćby gniazdo USB obsługujące PictBridge.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Czytnik umożliwi nam drukowanie fotek bezpośrednio z karty, do gniazda USB możemy podłączyć zaś cyfrówkę i z niej zlecić drukowanie. Na szczęście czytnik kart pamięci stał się już standardowym wyposażeniem, gniazda USB nie znajdziemy natomiast w modelach HP Photosmart i Epson Stylus SX420W.

Praca w sieci
Dla użytkowników notebooków cenną funkcją jest możliwość pracy w sieci. Dzięki niej z kombajnu może korzystać każdy komputer podłączony do domowego LAN-u. Po zainstalowaniu sterowników i oprogramowania możemy korzystać niemal z każdej funkcji urządzenia.

Podsumowanie i tabela testowa

Najlepszym urządzeniem w teście okazał się Canon PIXMA MG5250. Wyróżnienie to zawdzięcza dobremu wyposażeniu i bardzo dobrej jakości wydruków. Niestety, model ten ustępuje innym urządzeniom pod względem kosztów eksploatacji. Można jednak liczyć, że po zadomowieniu się urządzenia na rynku pojawią się w sprzedaży zamienniki wkładów drukujących.

Zdobywcą wyróżnienia w kategorii Cena/Jakość został Epson Stylus SX420W. To najtańsze i najprostsze urządzenie z testu. Doskonale sprawdzi się, jeśli będziemy z niego korzystać sporadycznie.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Kaseta magnetofonowa ma się dobrze!

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)