Telewizja cyfrowa w Polsce. Sprawdź co ciebie czeka!

Telewizja cyfrowa w Polsce. Sprawdź co ciebie czeka!
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

02.03.2011 10:53, aktual.: 11.09.2015 16:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rząd przyjął projekt ustawy, który ma wspierać wprowadzanie w Polsce
naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z nim telewizja analogowa ma zostać wyłączona do końca lipca 2013 roku - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 201. r. nadawanie analogowe wyłączą: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Telewizja Polsat, TVN, TV 4 i Telewizja Puls.

Projekt zakłada, że na pierwszym multipleksie dostępne będą programy: TVP 1, TVP 2, jeden program regionalny TVP oraz programy nadawców wybranych w konkursie przeprowadzonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Co obejrzysz na tych kanałach sprawdzisz w tv.wp.pl - programie tv Wirtualnej Polski

Obraz
© (fot. ICHIRO/Thinkstock)

Docelowo jednak TVP ma zostać przeniesiona na trzeci multipleks, który został uruchomiony w ubiegłym roku. Jest to jednak obecnie tzw. multipleks szczątkowy - obejmie swoim zasięgiem cały kraj dopiero po wyłączeniu nadawania analogowego. Od 2. października 2011 r. można na nim oglądać kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2, TVP Warszawa, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.

Zgodnie z przyjętym projektem TVP będzie musiała uruchomić swoje programy w pełnym zasięgu na trzecim multipleksie do 2. kwietnia 2014 r. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs na wolne miejsca po tych programach w pierwszym multipleksie.

Drugi multipleks, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 3. września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. Do końca 2011 roku obejmie swoim zasięgiem prawie cały kraj.

Zgodnie z projektem ustawy, programy telewizyjne z pierwszego i drugiego multipleksu będą bezpłatne. Jednocześnie do końca lipca 201. r. nadawcy muszą dotrzeć ze swoimi programami do 95 proc. Polaków.

Projekt zakłada też przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej dot. naziemnej telewizji cyfrowej. Wszystkie stacje telewizyjne (TVP, Polsat, TVN, TV4. TV Puls) będą musiały na własny koszt rozpowszechniać przekazy (audycje, ogłoszenia, komunikaty) dotyczące telewizji cyfrowej. Dzięki temu obywatele otrzymają m.in. szczegółowe informacje np. o terminie wyłączenia nadawania analogowego i sposobach dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego.

Obraz
© (fot. ULTRA.F/Thinkstock)

Ustawa zobowiązuje także ministra infrastruktury do przeprowadzenia kampanii informacyjnej o naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawowym zadaniem ministra jest także zapewnienie bezpłatnej infolinii i strony internetowej, dzięki którym obywatele uzyskają informację o sposobie dostosowania telewizora do odbioru programu cyfrowych. Minister infrastruktury uruchomił taką stronę pod adresem: http://cyfryzacja.gov.pl/.

Projekt umożliwi też sprzedaż odbiorników telewizyjnych i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych, jedynie w przypadku pisemnego poinformowania o tym fakcie nabywcy. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić ten fakt. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym nabyciem urządzeń nie spełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W projekcie ustawy przewidziano kary za nieprzestrzeganie jej przepisów. Na przykład firma, która sprzeda odbiornik nie zapewniający cyfrowego odbioru bez uprzedniego poinformowania o tym klienta, może zostać ukarana karą pieniężną od 1 do 5. tys. zł.

Aby oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (199)