Telemarketerzy zabierają czas? Jest na to sposób
Jak się bronić przed telemarketerami? Ciężko mieć stuprocentową gwarancję, że nigdy nie zadzwonią, ale są sposoby, które bardzo pomagają.
Być może ktoś powie, że to zwykła praca, tylko akurat polega na rozmowach za pośrednictwem telefonu. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że telemarketing rządzi się swoimi prawami, przez co powstają pewne zgrzyty.
Ktoś dzwoni? To telemarketer? Grzecznie odmawiamy, ale to z reguły nie zakończy rozmowy. Problem w tym, że ta praca polega właśnie na tym, żeby zwyczajnie nie przyjmować odmowy i dopytywać, zachęcać, przeciągać konwersację. Właśnie tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt – telemarketing marnuje nasz czas.
Drugi zgrzyt to fakt, że ostatnimi czasy po drugiej stronie słuchawki nawet nie ma człowieka. Zamiast tego rozmawiamy ze specjalnie przygotowanymi botami, które aktywują wcześniej przygotowane nagrania. To również nie jest coś, na co chcemy tracić nasz czas, a już na pewno nie w chwili, kiedy jesteśmy zwyczajnie zajęci.
Nasz iPhone dzwoni. Okazuje się, że to telemarketing
Jeżeli korzystamy z urządzeń od Apple, na których mamy iOS, wtedy możliwe jest wykorzystanie systemowego wyciszania telefonów od nieznanych ludzi. Chodzi o to, że połączenia od tych, którzy nie są zapisani w naszym smartfonie, a do tego nie widnieją na liście ostatnich połączeń i nie są sugerowani przez osobistego asystenta Siri, zostaną odrzucone.
Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale nie da się ukryć, że istnieją też wady. Niestety automatyczne odrzucanie sporej części połączeń kiedyś może sprawić, że zwyczajnie nie dotrze do nas ważny telefon z numeru, który po prostu nie miał z nami wcześniej kontaktu. Coś za coś.
Mamy telefon z Androidem i dzwonią do nas telemarketerzy
Zdecydowana większość smartfonów z Androidem ma możliwość identyfikacji rozmówcy i ochrony przed spamem. To przydatna funkcja, która korzysta z tego, że telefon będzie wysyłać informacje o połączeniach do Google.
Wystarczy otworzyć aplikację Telefon, przejść do Więcej opcji, następnie do Ustawienia, a później już tylko upewnić się, że mamy włączone Spam i Filtrowanie połączeń. Usługa Google Identyfikacja rozmówcy jest przydatna, ponieważ wyświetla nazwy firm, które posiadają wizytówkę w Google Moja Firma. Na oficjalnej stronie można jeszcze wyczytać, że usługa dodatkowo szuka odpowiedników w katalogu z informacjami o ludziach dzwoniących ze służbowych kont.
Wartościowe jest również to, że możemy samodzielnie oznaczać różne połączenia jako spam. Po pierwsze, skutkiem będzie brak otrzymywania kolejnych połączeń z tego numeru. Po drugie, zgłaszanie połączeń jako spam, w większej skali przyczynia się do skutecznego rozpoznawania spamu – czasami jako ID rozmówcy wyświetli nam się "Podejrzenie spamu", albo na przykład "Spam".
Alternatywą dla tego wszystkiego zawsze mogą być dodatkowe aplikacje. Jest ich naprawdę sporo i wszystkie dają zwiększone prawdopodobieństwo ochrony przed niechcianymi połączeniami od telemarketerów. Użytkownicy systemu Android mogą na przykład sprawdzić aplikację Truecaller.