Technologiczne podsumowanie marca

Technologiczne podsumowanie marca
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

31.03.2010 12:20, aktual.: 06.03.2017 13:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologiczne podsumowanie marca

W marcu przez polski Internet przetoczyła się dyskusja na temat wprowadzenia cenzury w polskiej sieci. W wyniku protestów użytkowników Internetu, projekt został zarzucony. Nadal jednak rząd Donalda Tuska zapowiada, że przeprowadzi cyfrową rewolucję. Internauci nie czekają i biorą sprawy we własne ręce. Otwierają stronę, na której będą śledzić projekty ustaw. Tymczasem to, czego nie ocenzurował nasz rząd ocenzuruje Unia Europejska.

1 / 11

Targi CeBIT

Obraz
© WP / Grzegorz Barnik

Tegoroczne targi CeBIT nie przyniosły zbyt wielu premier sprzętowych. Większość produktów mogliśmy już obejrzeć przy okazji styczniowych targów CES w Las Vegas. Mieliśmy jednak okazję zobaczyć chociażby najnowsze karty graficzne GeForce z serii 480, notebooki wyświetlające obraz 3D lub innowacyjne rozwiązania ASUSa. W przeciwieństwie do producentów sprzętu, firmy zajmujące się oprogramowaniem antywirusowym nie szczędziły środków na promocję swoich rozwiązań. Dobrym przykładem jest tutaj, obchodząca 25-lecie, firma G Data, której stoisko należało z pewnością do najpopularniejszych. Co ciekawe ten niemiecki producent antywirusów bardzo dobrze wypadł w ostatnim teście.

2 / 11

Avatar dostaje Oscara

Obraz

Marzec to również miesiąc, kiedy rozdane zostały najważniejsze nagrody filmowe – Oscary. Zasłużoną statuetkę za efekty specjalne otrzymał film Jamesa Camerona – Avatar. Naszym zdaniem to jak najbardziej zasłużona nagroda. Naprawdę spodziewaliście się, że Pocahontas w wersji science-fiction zdobędzie nagrodę za najlepszy film?

3 / 11

Bill Gates już nie jest najbogatszy

Obraz
© World Economic Forum

Założyciel Microsoftu Bill Gates, który według zeszłorocznego rankingu magazynu Forbes był najbogatszym człowiekiem świata, musiał oddać w tym roku palmę pierwszeństwa meksykańskiemu potentatowi telekomunikacyjnemu. Carlom Slim Helu – bo tak nazywa się obecnie najbogatszy człowiek na Ziemi – zgromadził 53,5 mld dolarów, wyprzedzając tym samym Billa Gatesa o pół miliarda i spychając go na drugie miejsce w rankingu.

4 / 11

Google wycofało się z Chin

Obraz
© AFP

Po ciągnącym się przez prawie miesiąc sporze pomiędzy amerykańskim potentatem internetowym – firmą Google, a rządem Chin, ten pierwszy postanowił wycofać się z Państwa Środka. Decyzja Google spowodowana jest narastającym od dawna problemem, jakim było wymuszanie przez chińskie władze cenzurowania wyników wyszukiwania w chińskiej wersji wyszukiwarki. Kroplą, która przelała czarę goryczy był atak na amerykańskie serwery Google’a, który pochodził z terenu Chin. Obecnie obywatele najbardziej zaludnionego państwa świata mogą korzystać z wyszukiwarki przeniesionej na serwery w Hong-Kongu.

5 / 11

Nie odłączą za niepłacenie

Obraz
© Jupiterimages

W marcu urząd antymonopolowy uznał za nielegalne wyłączanie telefonów komórkowych abonentom, którzy nie płacą rachunków. Za niezgodne z prawem uznano też pobieranie jednorazowych opłat za opóźnienia w regulowaniu rachunków. Operatorzy komórkowi powinni zmienić w tej sytuacji swoje regulaminy i umowy z klientami. Firmy nie zgadzają się jednak z wyrokami sądu i zapowiadają złożenie apelacji.

6 / 11

Przedsprzedaż iPada

Obraz
© AP

W tym miesiącu rozpoczęła się przedsprzedaż najnowszego urządzenia marki Apple - tabletu iPad. Wyrośniętą wersję iPod-a Touch pierwszego dnia zamówiło ponad 120 tys. osób. Póki co, nowy gadżet Apple'a zamawiać mogą jedynie Amerykanie. Na podstawową wersję urządzenia zdecydowało się 69% zamawiających, jedynie 31 proc. wybrało opcję z modemem HSPA i GPS-em.

7 / 11

Nokia Booklet już w Polsce

Obraz
© Nokia

W marcu na nasz rodzimy rynek trafił pierwszy komputer wyprodukowany przez Nokię. Producent kojarzony do tej pory raczej z telefonami komórkowymi, niż notebookami przedstawił produkt, który od konkurencji wyróżnia się przede wszystkim wyglądem i ceną. Czy to pierwsze nam się spodoba to kwestia gustu, natomiast z pewnością nie podoba nam się cena, która wynosi aż 2999 zł.

8 / 11

Nokia C-series

Obraz
© Nokia

Na początku miesiąca Nokia zaprezentowała pierwszy model z oczekiwanej serii C. Telefon Nokia C5 stanowi tanią, uniwersalną propozycję dla osób oczekujących od telefonu przede wszystkim tego, że pozwoli na wygodny kontakt ze znajomymi – nie tylko telefoniczny, ale również internetowy, za pośrednictwem portali takich jak Facebook. Cena sugerowana przez producenta to 135 EUR bez podatków i dopłat.

9 / 11

Test miesiąca – Samsung 3D TV

Obraz
© Samsung

Pod koniec miesiąca opublikowaliśmy test pierwszego na świecie telewizora umożliwiającego wyświetlanie obrazu w trzech wymiarach, który dostępny jest już w sklepach. Model Samsung UE40C7000 posiada podświetlenie LED matrycy i pozwala na przekształcanie "w locie" obrazu 2D do 3D. Okazuje się, że nowe funkcje sprawdzają się całkiem dobrze, poza tym nawet bez funkcji trójwymiarowych byłby to bardzo dobry telewizor. Niestety, cena może się okazać dla wielu osób zaporowa - 6000 zł za model 40-calowy i 11 000 za model 46 - calowy.

10 / 11

Gadżet miesiąca – SMS zza grobu

Obraz
© personalrosettastone.com

SMS to do dziś bardzo popularna forma komunikacji. Amerykańska firma Objecs chce to wykorzystać i umożliwić wysyłanie wiadomości tekstowych również tym, którzy odeszli z tego świata - nawet przez 3200 lat. Okazuje się, że ten kontrowersyjny gadżet cieszy się za oceanem dużą popularnością. No i nie można amerykanom odmówić pomysłowości.

11 / 11

Najpopularniejszy artykuł miesiąca

Obraz
© Jupiterimages

Najczęściej czytanym materiałem marca okazał się być test bezpłatnych programów antywirusowych. Aplikacje, które pomogą nam za darmo zabezpieczyć komputer cieszą się sporą popularnością, więc naturalnym wydaje się Wasze zainteresowanie tym, która z tych aplikacji jest najlepsza.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)