ycipk-3oqxjz

Tak internauci zareagowali na Nobla dla Tokarczuk. Google wszystko pokazał

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Efekt w wyszukiwarce Google był natychmiastowy - Polacy masowo zaczęli wpisywać nazwisko pisarki. Wcale nie chodzi tylko o informacje o sukcesie - już trwają poszukiwania... darmowych książek autorki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk - co wyszukują Polacy?
Olga Tokarczuk - co wyszukują Polacy? (WP.PL)
ycipk-3oqxjz

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". To tematyka i główna oś powieści "Bieguni". Tokarczuk jest trzecią Polką, która została uhonorowana Nagrodą Nobla. Jest także 15 kobietą z tytułem noblisty.

Sukces pisarki widać też w wynikach wyszukiwania Google. Jak widzimy na wykresie, "zainteresowanie w ujęciu czasowym" hasłem "tokarczuk" było w minionych 12 miesiącach niewielkie. W ostatnich dniach osiąga jednak największy możliwy wynik.

Google Trends
Podziel się
ycipk-3oqxjz

Zobacz też: Galaxy Fold - Wrażenia z premiery prasowej

Layer 1

Liczby reprezentują poszczególne zainteresowania w wyszukiwaniu względem najwyższego punktu na wykresie. Wartość 100 oznacza najwyższą popularność hasła. Wartość 50 oznacza, że popularność hasła była dwukrotnie mniejsza. Wartość 0 wskazuje, że dla danego hasła nie ma wystarczających danych.

Google

Czytaj też: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Uwielbia innowacje i pisze o tym w książkach

ycipk-3oqxjz

"Bieguni pdf" - Polaku, nie rób tego

Niestety, coraz popularniejsza jest fraza "Bieguni pdf". Co ważne, wynik oznaczony jako "Przebicie" - a taki pokazuje się przy tym haśle - wykazały ogromny wzrost prawdopodobnie dlatego, że temat jest nowy i wcześniej wyszukiwany był bardzo rzadko. O ile w ogóle.

Ciężko interpretować to inaczej niż szukanie darmowej wersji książki. Na szczęście istnieje też legalna alternatywa w postaci ebooków czy abonamentu jednego z serwisów, ale znając życie, niektórzy liczą po prostu na piracką wersję nagrodzonej książki.

Wzrost popularności odnotowano nie tylko w tym roku. Ciekawie prezentuje się też wykres za rok 2018. Mamy do czynienia z jednym rekordowym skokiem. To zapewne efekt przyznania Międzynarodowej Nagrody Bookera za książkę "Bieguni".

ycipk-3oqxjz
google
Podziel się

Warto podkreślić, że za kilka dni znowu wyłoniony zostanie zwycięzca. Olga Tokarczuk także jest nominowana, więc możemy mieć do czynienia z kolejnym wzrostem zainteresowania.

Inny gwałtowny wzrost to 2015 rok. Nie ma zaskoczenia - wpływ na zainteresowanie miało przyznanie nagrody Nike.

google
Podziel się
ycipk-3oqxjz

Na sprawę możemy patrzeć dwojako. Pesymiści powiedzą, że Polacy literaturą interesują się dopiero wtedy, gdy w grę wchodzą prestiżowe nagrody. Optymiści stwierdzą zaś, że większość Tokarczuk w internecie sprawdzać nie musiała, bo jej twórczość jest dobrze znana. Jedno jest pewne - nawet jeśli ci pierwsi mają rację, to i tak możemy się cieszyć, że książki cieszą popularnością. Widać to nie tylko w Google, ale i księgarniach.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3oqxjz

ycipk-3oqxjz
ycipk-3oqxjz