Trwa ładowanie...
d437be8

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Uwielbia innowacje i pisze o tym w książkach

Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Przez komisję została wyróżniona za "narracyjną wyobraźnię", ale jest również pasjonatką innowacji, o czym nie raz przypomina w swoich książkach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
22 maja Olga Tokarczuk odebrała Man Booker International Prize, teraz również Nagrodę Nobla
22 maja Olga Tokarczuk odebrała Man Booker International Prize, teraz również Nagrodę Nobla (East News)
d437be8

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". To tematyka i główna oś powieści "Bieguni". Tokarczuk jest trzecią Polką, która została uhonorowana Nagrodą Nobla, jest także 15 kobietą z tytułem noblisty.

Maciej Kawecki, były ekspert ds. RODO w Ministerstwie Cyfryzacji oraz dziekan w Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie pogratulował Tokarczuk zdobycia nagrody, odnosząc się również do jej podejścia do technologii.

Kawecki zauważa, że w swojej twórczości Tokarczuk porusza tematy innowacji i odwagi, które napędzają rozwój technologii oraz człowieka. Najlepszym przykładem będzie przywołany przez niego cytat:

d437be8

"Kiedy wierzono, że świat jest płaski, był on płaski: nie podróżowało się za morza, nie wykraczało poza krańce (...). Nasz umysł za wszelką cenę wspiera to, w co wierzymy. Właśnie dlatego tak trudno jest zmienić świat" - cytat ze zbioru opowiadań "Moment niedźwiedzia"

Być może Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk, miłośniczki technologii i innowacji, wpłynie również pozytywnie na zwiększanie się świadomości wśród osób, które na co dzień rzadziej mają styczność z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Zobacz też: Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro. Zaskoczenie?

d437be8

Podziel się opinią

Share
d437be8
d437be8
Więcej tematów