Tajwański superkomputer Windrider do symulowania katastrof

Firma Acer zakończyła budowanie superkomputera ALPS (Advanced Large Parallel System) o wydajności 177 FLOPS, zamówionego przez tajwańskie centrum obliczeniowe NCHC (National Center for High-performance Computing). Jest to najszybszy superkomputer na Tajwanie i będzie używany do obliczeń naukowych i inżynierskich z różnorodnych dziedzin, takich jak chemia, symulowanie katastrof, biotechnologie, alternatywne źródła energii, czy nauki przyrodnicze

Tajwański superkomputer Windrider do symulowania katastrof
Źródło zdjęć: © Gizmodo

NCHC jest czołowym tajwańskim instytutem badawczym, korzystającym z wysokowydajnych systemów komputerowych (HPC). Centrum to współpracuje z ośrodkami akademickimi oraz firmami, prowadząc wspólne badania oraz umożliwiając wykonywanie obliczeń przy użyciu systemów HPC. Aby poszerzyć swoje usługi i sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na obliczenia HPC, centrum NCHC dążyło do zbudowania nowego superkomputera, zapewniającego elastyczny dostęp do zasobów HPC i zaspokajającego potrzeby tajwańskich naukowców. Umowę na wykonanie superkomputera podpisano z firmą Acer w listopadzie 2010.

Obraz
© Obecnie najszybszym komputerem świata jest japoński K (fot. Gizmodo)

- "Zbudowanie tej maszyny było koniecznością. NCHC zapewnia zasoby obliczeniowe dla wielu tajwańskich zespołów badawczych oraz uczelni, a kolejka oczekujących na wykonywanie obliczeń na poprzednim superkomputerze, o wydajności zaledwie 2. TFLOPS, była już bardzo długa. Nowy system wykonany przez firmę Acer nie tylko zaspokaja bieżące potrzeby, lecz również pozwala nam na rozwój". - wyjaśnia dyrektor ośrodka NCHC, Kuo-Ning Chiang.

Superkomputer ALPS, nazwany Windrider, został zbudowany dzięki wspólnym wysiłkom firm Acer, AMD, Qlogic, DataDirect Networks oraz Platform Computing.

W systemie klastrowym zastosowano najnowsze procesory AMD Opteron 6000. Składa się on z 8 klastrów komputerowych, 1 dużego klastra pamięci oraz ponad 25000 rdzeni procesora. W celu zaspokajania różnorodnych potrzeb obliczeniowych, architekturę systemu można elastycznie poszerzać lub ograniczać odpowiednio do obciążenia obliczeniami. Ponadto, ze względu na fakt, że wszystkie żądania pochodzą od klientów znajdujących się na całym Tajwanie oraz sąsiadujących krajach, system przyczynia się do rozwoju koncepcji wysokowydajnych obliczeń w chmurze.

Superkomputer ALPS przechodzi testy odbiorcze i zacznie służyć tajwańskim badaczom w lipcu 2011. Zajmuje on 42. miejsce na liście Top500 zaktualizowanej w czerwcu 2011.

wiadomościtajwansuperkomputer

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)