Trwa ładowanie...
d1g1fnh

T-Mobile otwiera laboratorium 5G. Tak będzie wyglądała przyszłość

Wirtualna rzeczywistość, trójwymiarowe mapy, zarządzanie inteligentnym miastem – to niektóre z atrakcji we właśnie otwartym warszawskim laboratorium. Ale najważniejsze jest co innego – działa w nim sieć 5G, znak przyszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uruchomiona dziś instalacja to nie jednorazowy test technologii, ale pełnoprawna sieć piątej generacji, która będzie stopniowo rozbudowywana.
Uruchomiona dziś instalacja to nie jednorazowy test technologii, ale pełnoprawna sieć piątej generacji, która będzie stopniowo rozbudowywana. (WP.PL, Fot: Filip Blank)
d1g1fnh

W świecie technologicznym mówi się o tym od dłuższego czasu. Dzięki sieci 5G internet osiągnie nową jakość i prędkość. Technologia ta oznacza choćby dużo szybsze smartfony mogące przesyłać dane z prędkością nawet kilku gigabajtów na sekundę. Bardzo przyspieszy rynek internetu rzeczy (IoT) – miasta zostaną naszpikowane milionami urządzeń podłączonych do sieci. Wymiana informacji między nimi będzie się odbywała niemal w czasie rzeczywistym. Dzięki temu czymś powszechnym staną się autonomiczne samochody, inteligentne miasta czy przeprowadzanie na odległość operacji lekarskich za pomocą robotów o – nomen omen – chirurgicznej precyzji.

Poczuć ten świat można w centrum Warszawy, w laboratorium 5G, które właśnie otworzył T-Mobile. Tym samym teleoperator umacnia swoją pozycję na rynku i udowadnia, że nadejście technologii 5G w powszechnym użytku zbliża się coraz szybciej. – Należy podkreślić, że uruchomiona dziś instalacja to nie jednorazowy test technologii, ale pełnoprawna sieć piątej generacji, którą będziemy stopniowo rozbudowywać i rozszerzać na kolejne miasta, by w końcu objąć nią terytorium całego kraju – mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

    WP.PL

Atrakcje w #5G_Lab skupiają się wokół kilku technologii, ale wszystkie mają na celu pokazanie, jak działa ta kluczowa – szybka sieć. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości (VR) można zobaczyć, jak będą wyglądały rozgrywki sportowe transmitowane w VR czy jak zmieni się dzięki tej technologii rolnictwo, przemysł i medycyna. Z kolei rozszerzona rzeczywistość (AR) pomoże uświadomić, jak 5G ułatwi codzienne życie, dostarczając najważniejszych informacji o otoczeniu. Zainteresowani przyszłością miast, będą mogli nim… pozarządzać i np. stawić czoła sytuacji kryzysowej wśród mieszkańców.

d1g1fnh

Z wszystkich atrakcji w laboratorium można korzystać od piątku, 7. grudnia. Znajduje się ono na warszawskim Placu Defilad od strony Marszałkowskiej. Otwarte jest 7 dni w tygodniu, od 7 do 31 grudnia, w godzinach 10–20. Wstęp jest darmowy.

W najbliższych dniach spodziewajcie się rozbudowanej relacji WP Tech z uroczystego otwarcia i samego #5G_Lab. Dodatkowe informacje już teraz znajdziecie pod adresem 5g.wp.pl.

    WP.PL
d1g1fnh

Podziel się opinią

Share

d1g1fnh

d1g1fnh
Więcej tematów