Szybszy internet priorytetem dla Unii!

Szybszy internet priorytetem dla Unii!

Szybszy internet priorytetem dla Unii!
Źródło zdjęć: © chip.pl
11.07.2014 08:01, aktualizacja: 11.07.2014 13:58

Komisja Europejska rozpoczęła realizację inicjatywy "Łączność w społecznościach", w ramach której oferuje wsparcie i fundusze na rzecz rozwoju łączności szerokopasmowej. Do 2020 roku w co drugim domu będzie łącze 100 Mb/s lub szybsze.

Komisja Europejska rozpoczęła realizację inicjatywy "Łączność w społecznościach", w ramach której oferuje wsparcie i fundusze na rzecz rozwoju łączności szerokopasmowej. Do 2020 roku w co drugim domu ma być łącze 100 Mb/s lub szybsze.

Wszystkie podmioty działające na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym mogą zgłaszać Komisji Europejskiej swoje pomysły i plany projektów, mających na celu udostępnienie łączy szerokopasmowych. Wnioski muszą zostać złożone przed 15 października 2014 roku. Najlepsze pomysły otrzymają od Komisji "znak aprobaty", a ich autorzy uzyskają dostęp do konkretnych form wsparcia.

Komisja Europejska pomoże we wstępnej ocenie planu rozwoju sieci, zapewni pomoc techniczną ze strony Banku Światowego (opracowanie modeli biznesowych) i Europejskiego Banku Inwestycyjnego (fundusze). W ramach Europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przygotowano budżet (m.in. na inwestycje w lokalne sieci szerokopasmowe) w wysokości 453 mld euro (plan do 2020 roku). Po raz pierwszy dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych i jakość ich wykorzystania (w tym inwestycje w sieci szerokopasmowe) traktowane są priorytetowo przy przyznawaniu dotacji w ramach tych funduszy.

Przypomnijmy, że zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do roku 2020 wszystkie gospodarstwa domowe w UE podłączone mają być do internetu za pomocą łącz szerokopasmowych o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50% gospodarstw będzie miało zapewnione łącza o prędkości 100 Mb/s lub większej.

Dotychczasowe inwestycje w sieci szerokopasmowe okazały się niewystarczające - obecnie 64% gospodarstw domowych w Unii ma dostęp do łączy o prędkości 30 Mb/s, a tylko 3% dysponuje połączeniem o prędkości 100 Mb/s. Sytuacja jest najbardziej niepokojąca w obszarach mieszanych, wiejskich i słabiej rozwiniętych gospodarczo. Tylko 18% wiejskich gospodarstw domowych w Europie ma dostęp do szybkiego internetu szerokopasmowego. Inicjatywa "Łączność w społecznościach" (z ang. _ Connected Communities _) ma za zadanie umożliwienie szybszej realizacji celów zawartych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (273)