Szybka przeglądarka grafik - IrfanView 4.27

Szybka przeglądarka grafik - IrfanView 4.27

Szybka przeglądarka grafik - IrfanView 4.27
Źródło zdjęć: © IDG.pl
12.05.2010 12:30, aktualizacja: 12.05.2010 13:07

Szeroka paleta formatów graficznych obecnych na rynku powoduje, że trudno znaleźć narzędzie, które obsługiwałoby je wszystkie. Wyjątkiem jest IrfanView - przeglądarka plików graficznych, która cię nie zawiedzie.

IrfanView 4.27 (freeware)
Cena: bezpłatny

IrfanView to niewielkich rozmiarów, prosta w obsłudze i szybka przeglądarka plików. Jej główną zaletą jest obsługa imponującej liczby formatów graficznych. Rozpoznaje między innymi podstawowe BMP, JPEG, GIF (w tym animowane), PNG, PCX, TIFF i TGA oraz mniej popularne jak DIB, ICO czy PSP. Obsługuje także pliki Photoshopa i różne formaty wideo. Oprócz funkcji podglądu oferuje podstawowe narzędzia do obróbki grafiki. Umożliwia zmianę głębi kolorów, pozwala wyostrzać i rozmywać fotografie, przycinać je i kadrować. Dzięki obsłudze pluginów funkcjonalność programu można rozbudować o wiele dodatkowych opcji i różnych filtrów.

Obraz
© IrfanView 4.2. (fot. IDG.pl)

Aplikacja wykorzystywana jest bardzo często do zapisywania zrzutów ekranowych oraz hurtowej obróbki plików. Potrafi pobrać dane ze skanera i wyświetlać zawarte w plikach informacje EXIFF. Tworzy pokazy slajdów oraz umożliwia ich zapis w postaci plików wykonywalnych bądź wygaszaczy ekranu. Za pomocą wbudowanego odtwarzacza multimedialnego odtwarza muzykę i filmy. Szybką i elastyczną pracę gwarantuję imponująca liczba skrótów klawiaturowych oraz obsługa komend wydawanych z poziomu wiersza poleceń. Trzeba jednak zaznaczyć, że sposób obsługi różni się minimalnie od innych aplikacji i trzeba się o niego przyzwyczaić.

W trakcie instalacji program stara się umieścić na dysku użytkownika zbędny do pracy pasek przeglądarki. Darmowy do użytku domowego, wymaga 1. dolarów opłaty od zastosowań komercyjnych. IrfanView 4.27 nie ma na razie polskiej wersji językowej. Program cieszy się jednak na tyle dużą popularnością, że najprawdopodobniej nie trzeba będzie długo czekać na jej powstanie.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)