Szkolenia przyszłości? Polska aplikacja testowana w Holandii
Wirtualna rzeczywistość zdaje się dysponować ogromnym potencjałem, który wciąż nie jest odpowiednio wykorzystywany. Polska firma Epic VR przygotowała aplikację, która pozwala na przeszkolenie pracowników w kontrolowanych warunkach.
Wykorzystywanie technologii VR do nauki nie jest koncepcją nową. Mimo to nie jest to rozwiązanie stosowane powszechnie. Krakowska firma Epic VR przygotowała specjalny symulator, który przeznaczony jest do użytku w branży logistycznej.
Dzięki aplikacji WSS VR możliwe jest wstępne przeszkolenie pracowników zajmujących się zbieraniem zamówień i pakowaniem, by byli gotowi do pracy zgodnie ze standardami centrum dystrybucyjnego. Szkolenie odbywa się w wirtualnym magazynie, który jest odwzorowany zgodnie z rzeczywistością. Aktualnie aplikacja jest testowana przez jedno z holenderskich przedsiębiorstw zajmujących się branżą logistyczną.
W ostatnich latach mocno rozwinął się handel internetowy. Duży wpływ na taki obrót rzeczy miała pandemia koronawirusa, przez którą musieliśmy ograniczyć wizyty w sklepach. Z raportu Gemius "E-commerce w Polsce 2021" wynika, że 77 proc. użytkowników internetu w Polsce robi zakupy w sieci i trend ten raczej nie ulegnie zmianie.
- Zapotrzebowanie na pracowników branży logistycznej ciągle rośnie, a firmy działające w tym sektorze, muszą szkolić częściej i szybciej - maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy. Do dziś tego typu szkolenia są organizowane w magazynach podczas właściwych działań operacyjnych, wpływając tym samym na ich codzienne funkcjonowanie. Nowy pracownik musi również zostać wdrożony w swoje obowiązki przez trenera. Wyszkolenie dziesięciu pracowników i poświęcenie każdemu z nich czterech godzin to tydzień pracy trenera, który w tym czasie nie zbiera zamówień ani ich nie pakuje - mówi Adrian Łapczyński, prezes EpicVR.
Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm z branży logistycznej, Epic VR stworzyło aplikację WSS VR. Oferuje ona czterogodzinny trening, podczas którego można jednocześnie przeszkolić dziesięcioro pracowników. Biorąc pod uwagę skalę, ma on przekładać się na oszczędności rzędu 80 proc.
Dodatkowym plusem jest fakt, że nowi pracownicy nie muszą nawet wchodzić na halę. Dzięki temu ich szkolenie nie zaburza pracy pozostałej części zespołu i nie stwarza ryzyka uszkodzenia towarów.
Obecnie aplikacja jest testowana przez jedną z większych holenderskich firm logistycznych. Adrian Łapczyński z Epic VR poinformował, że aplikacja zyskuje pozytywne opinie. Twierdzi też, że może ona znaleźć zastosowanie także w branży 3PL (ang. third party Logistics).
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski