Trwa ładowanie...
ycipk-o4bq6l

Szczury za kółkiem. Zaskakujące wyniki badań naukowców [WIDEO]

Szczury kierujące pojazdem? Tak, to możliwe. Gryzonie przeszły kurs prowadzenia małego samochodziku. Nietypowe badanie pozwoliło naukowcom odpowiedzieć na szereg intrygujących ich pytań. Zobaczcie zabawne wideo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczury nauczyły się prowadzić małe pojazdy
Szczury nauczyły się prowadzić małe pojazdy (Youtube.com)
ycipk-o4bq6l

Szczury to zwierzęta posiadające imponujące umiejętności. Gryzonie potrafią rozpoznawać przedmioty, odnajdywać drogę w labiryntach czy naciskać odpowiednie guziki. Testy na szczurach pozwalają zbadać wpływ stanu mózgu na funkcje poznawcze, jednak pokazują tylko wąski zakres umiejętności tych zwierząt. Kelly Lambert z Uniwersytetu w Richmond wspólnie z zespołem ekspertów postanowili pójść o krok dalej i sprawdzić, czy szczury są w stanie nauczyć się bardziej unikalnych zadań.

Naukowcy byli ciekawi, czy gryzonie będą potrafiły kierować pojazdem. Z pojemnika na żywność skonstruowali małe autko, wyposażone w aluminiową podłogę i trzy miedziane drążki do kierowania. Gdy szczury ich dotknęły, zamykały obwód elektryczny i powodowały tym samym ruch pojazdu. Świetnie wyszkolone zwierzęta były w stanie kontrolować kierunek dotykając odpowiednio prawego lub lewego drążka.

Poniżej prezentujemy zabawne wideo, w którym możecie zobaczyć, jak małe gryzonie poradziły sobie "za kierownicą".

ycipk-o4bq6l

Ciekawe badanie

W badaniu wzięło udział sześć samic i jedenaście samców. Gryzonie zachęcano do doskonalenia umiejętności prowadzenia pojazdu umieszczając płatki zbożowe na terenie prostokątnej areny o powierzchni 4 metrów kwadratowych.

- Szczury nauczyły się nawigować samochodzik w wyjątkowy sposób i stosowały wzorce nawigacji, z którymi nie miały wcześniej styczności, aby uzyskać nagrodę – przyznała Kelly Lambert.

ycipk-o4bq6l

Naukowcy zaobserwowali, że gryzonie które żyły w złożonym, stymulującym otoczeniu, nauczyły się jeździć znacznie szybciej niż te żyjące w warunkach laboratoryjnych.

- Dane te sugerują, że szczury zdobywały kapitał wiedzy i doświadczenia. Jeśli miały trudny, dynamiczny styl życia, przekładało się to na szybkość zdobywania wiedzy - oceniła Lambert.

Czytaj także: Schwytano dziwne zwierzę. Stwór spacerował po ulicach Malezji. Mieszkańcy byli w szoku [WIDEO]

ycipk-o4bq6l

Interesujące wnioski

Badacze doszli do wniosku, że nauka jazdy samochodzikiem rozluźniła szczury. Eksperci zmierzyli poziomy kortyzolu, który jest hormonem stresu oraz dehydroepiandrosteronu, który przeciwdziała stresowi. Stosunek dehydroepiandrosteronu do kortyzolu w kale szczurów zwiększał się w trakcie szkolenia. Okazuje się, że gryzonie podobnie jak ludzie odnoszą satysfakcję, kiedy nauczą się trudnej umiejętności, co w znacznym stopniu wpływa na obniżenie poziomu ich stresu.

Badanie sugeruje neuroplastyczność u szczurów - zdolność ich tkanki nerwowej w mózgach do adaptacji i uczenia się nowych zadań.

- Wierzę, że szczury są mądrzejsze niż uważa większość ludzi. Prawdopodobnie większość zwierząt jest mądrzejsza na swój wyjątkowy sposób, niż nam się wydaje – stwierdziła uczona.

ycipk-o4bq6l
Szczury w trakcie kursu prowadzenia pojazdu Youtube.com
Podziel się

Naukowcy przyznają, że testy w laboratoriach mogą posłużyć do badań chorób neuropsychiatrycznych. Eksperymenty z wykorzystaniem pojazdów mogą pomóc zbadać wpływ depresji na motywacje, a także wpływ choroby Parkinsona na zdolności motoryczne i orientację przestrzenną.

- Jeśli zastosujemy bardziej realistyczne i wymagające modele, może to dostarczyć o wiele ciekawszych danych - wyjaśniła Lambert.

Eksperci zamierzają przeprowadzić testy uzupełniające, aby zrozumieć, w jaki sposób szczury uczą się prowadzić pojazd oraz które obszary mózgu są zaangażowane w naukę jazdy.

ycipk-o4bq6l

Zobacz także: Blob – nie ma mózgu, ale posiada 720 płci i zachowuje się jak zwierzę [WIDEO]

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-o4bq6l

ycipk-o4bq6l
ycipk-o4bq6l