Szczury za kółkiem. Zaskakujące wyniki badań naukowców [WIDEO]
Szczury kierujące pojazdem? Tak, to możliwe. Gryzonie przeszły kurs prowadzenia małego samochodziku. Nietypowe badanie pozwoliło naukowcom odpowiedzieć na szereg intrygujących ich pytań. Zobaczcie zabawne wideo.
25.10.2019 08:16
Szczury to zwierzęta posiadające imponujące umiejętności. Gryzonie potrafią rozpoznawać przedmioty, odnajdywać drogę w labiryntach czy naciskać odpowiednie guziki. Testy na szczurach pozwalają zbadać wpływ stanu mózgu na funkcje poznawcze, jednak pokazują tylko wąski zakres umiejętności tych zwierząt. Kelly Lambert z Uniwersytetu w Richmond wspólnie z zespołem ekspertów postanowili pójść o krok dalej i sprawdzić, czy szczury są w stanie nauczyć się bardziej unikalnych zadań.
Naukowcy byli ciekawi, czy gryzonie będą potrafiły kierować pojazdem. Z pojemnika na żywność skonstruowali małe autko, wyposażone w aluminiową podłogę i trzy miedziane drążki do kierowania. Gdy szczury ich dotknęły, zamykały obwód elektryczny i powodowały tym samym ruch pojazdu. Świetnie wyszkolone zwierzęta były w stanie kontrolować kierunek dotykając odpowiednio prawego lub lewego drążka.
Poniżej prezentujemy zabawne wideo, w którym możecie zobaczyć, jak małe gryzonie poradziły sobie "za kierownicą".
Ciekawe badanie
W badaniu wzięło udział sześć samic i jedenaście samców. Gryzonie zachęcano do doskonalenia umiejętności prowadzenia pojazdu umieszczając płatki zbożowe na terenie prostokątnej areny o powierzchni 4 metrów kwadratowych.
- Szczury nauczyły się nawigować samochodzik w wyjątkowy sposób i stosowały wzorce nawigacji, z którymi nie miały wcześniej styczności, aby uzyskać nagrodę – przyznała Kelly Lambert.
Naukowcy zaobserwowali, że gryzonie które żyły w złożonym, stymulującym otoczeniu, nauczyły się jeździć znacznie szybciej niż te żyjące w warunkach laboratoryjnych.
- Dane te sugerują, że szczury zdobywały kapitał wiedzy i doświadczenia. Jeśli miały trudny, dynamiczny styl życia, przekładało się to na szybkość zdobywania wiedzy - oceniła Lambert.
Czytaj także: Schwytano dziwne zwierzę. Stwór spacerował po ulicach Malezji. Mieszkańcy byli w szoku [WIDEO]
Interesujące wnioski
Badacze doszli do wniosku, że nauka jazdy samochodzikiem rozluźniła szczury. Eksperci zmierzyli poziomy kortyzolu, który jest hormonem stresu oraz dehydroepiandrosteronu, który przeciwdziała stresowi. Stosunek dehydroepiandrosteronu do kortyzolu w kale szczurów zwiększał się w trakcie szkolenia. Okazuje się, że gryzonie podobnie jak ludzie odnoszą satysfakcję, kiedy nauczą się trudnej umiejętności, co w znacznym stopniu wpływa na obniżenie poziomu ich stresu.
Badanie sugeruje neuroplastyczność u szczurów - zdolność ich tkanki nerwowej w mózgach do adaptacji i uczenia się nowych zadań.
- Wierzę, że szczury są mądrzejsze niż uważa większość ludzi. Prawdopodobnie większość zwierząt jest mądrzejsza na swój wyjątkowy sposób, niż nam się wydaje – stwierdziła uczona.
Naukowcy przyznają, że testy w laboratoriach mogą posłużyć do badań chorób neuropsychiatrycznych. Eksperymenty z wykorzystaniem pojazdów mogą pomóc zbadać wpływ depresji na motywacje, a także wpływ choroby Parkinsona na zdolności motoryczne i orientację przestrzenną.
- Jeśli zastosujemy bardziej realistyczne i wymagające modele, może to dostarczyć o wiele ciekawszych danych - wyjaśniła Lambert.
Eksperci zamierzają przeprowadzić testy uzupełniające, aby zrozumieć, w jaki sposób szczury uczą się prowadzić pojazd oraz które obszary mózgu są zaangażowane w naukę jazdy.