Szczury za kółkiem. Zaskakujące wyniki badań naukowców [WIDEO]

Szczury za kółkiem. Zaskakujące wyniki badań naukowców [WIDEO]

Szczury za kółkiem. Zaskakujące wyniki badań naukowców [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
25.10.2019 08:16

Szczury kierujące pojazdem? Tak, to możliwe. Gryzonie przeszły kurs prowadzenia małego samochodziku. Nietypowe badanie pozwoliło naukowcom odpowiedzieć na szereg intrygujących ich pytań. Zobaczcie zabawne wideo.

Szczury to zwierzęta posiadające imponujące umiejętności. Gryzonie potrafią rozpoznawać przedmioty, odnajdywać drogę w labiryntach czy naciskać odpowiednie guziki. Testy na szczurach pozwalają zbadać wpływ stanu mózgu na funkcje poznawcze, jednak pokazują tylko wąski zakres umiejętności tych zwierząt. Kelly Lambert z Uniwersytetu w Richmond wspólnie z zespołem ekspertów postanowili pójść o krok dalej i sprawdzić, czy szczury są w stanie nauczyć się bardziej unikalnych zadań.

Naukowcy byli ciekawi, czy gryzonie będą potrafiły kierować pojazdem. Z pojemnika na żywność skonstruowali małe autko, wyposażone w aluminiową podłogę i trzy miedziane drążki do kierowania. Gdy szczury ich dotknęły, zamykały obwód elektryczny i powodowały tym samym ruch pojazdu. Świetnie wyszkolone zwierzęta były w stanie kontrolować kierunek dotykając odpowiednio prawego lub lewego drążka.

Poniżej prezentujemy zabawne wideo, w którym możecie zobaczyć, jak małe gryzonie poradziły sobie "za kierownicą".

Ciekawe badanie

W badaniu wzięło udział sześć samic i jedenaście samców. Gryzonie zachęcano do doskonalenia umiejętności prowadzenia pojazdu umieszczając płatki zbożowe na terenie prostokątnej areny o powierzchni 4 metrów kwadratowych.

- Szczury nauczyły się nawigować samochodzik w wyjątkowy sposób i stosowały wzorce nawigacji, z którymi nie miały wcześniej styczności, aby uzyskać nagrodę – przyznała Kelly Lambert.

Naukowcy zaobserwowali, że gryzonie które żyły w złożonym, stymulującym otoczeniu, nauczyły się jeździć znacznie szybciej niż te żyjące w warunkach laboratoryjnych.

- Dane te sugerują, że szczury zdobywały kapitał wiedzy i doświadczenia. Jeśli miały trudny, dynamiczny styl życia, przekładało się to na szybkość zdobywania wiedzy - oceniła Lambert.

Interesujące wnioski

Badacze doszli do wniosku, że nauka jazdy samochodzikiem rozluźniła szczury. Eksperci zmierzyli poziomy kortyzolu, który jest hormonem stresu oraz dehydroepiandrosteronu, który przeciwdziała stresowi. Stosunek dehydroepiandrosteronu do kortyzolu w kale szczurów zwiększał się w trakcie szkolenia. Okazuje się, że gryzonie podobnie jak ludzie odnoszą satysfakcję, kiedy nauczą się trudnej umiejętności, co w znacznym stopniu wpływa na obniżenie poziomu ich stresu.

Badanie sugeruje neuroplastyczność u szczurów - zdolność ich tkanki nerwowej w mózgach do adaptacji i uczenia się nowych zadań.

- Wierzę, że szczury są mądrzejsze niż uważa większość ludzi. Prawdopodobnie większość zwierząt jest mądrzejsza na swój wyjątkowy sposób, niż nam się wydaje – stwierdziła uczona.

Obraz
© Youtube.com

Naukowcy przyznają, że testy w laboratoriach mogą posłużyć do badań chorób neuropsychiatrycznych. Eksperymenty z wykorzystaniem pojazdów mogą pomóc zbadać wpływ depresji na motywacje, a także wpływ choroby Parkinsona na zdolności motoryczne i orientację przestrzenną.

- Jeśli zastosujemy bardziej realistyczne i wymagające modele, może to dostarczyć o wiele ciekawszych danych - wyjaśniła Lambert.

Eksperci zamierzają przeprowadzić testy uzupełniające, aby zrozumieć, w jaki sposób szczury uczą się prowadzić pojazd oraz które obszary mózgu są zaangażowane w naukę jazdy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)