Szczoteczka elektryczna: 2D czy 3D?

Szczoteczka elektryczna: 2D czy 3D?

Szczoteczka elektryczna: 2D czy 3D?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
26.06.2019 12:53

Pierwsza połowa XX wieku przyniosła powstanie pierwszej szczoteczki elektrycznej, a miało to miejsce w Szwajcarii. Dziś możemy korzystać z różnego rodzaju szczoteczek elektrycznych, których sposób działania, z powodzeniem dostosujemy do własnych potrzeb i kondycji, tak naprawdę całej jamy ustnej. Jak jednak wybierać pośród tak różnych produktów?

Szczoteczka elektryczna wykonuje wiele rodzajów ruchów główki jednocześnie, co sprzyja dokładniejszemu czyszczeniu zębów. Z pewnością jest to lepszy sposób szczotkowania niż przy użyciu szczoteczki manualnej. Wpływa na to fakt, że sprawnie szczotkując zęby szczoteczką manualną można wykonać maksymalnie 200-600 ruchów na minutę. Z kolei szczoteczka elektryczna jest w stanie wykonać ich nawet do 58000.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tradycyjna szczoteczka elektryczna ma również okrągłą główkę, która obejmuje każdy ząb z osobna. Taka konstrukcja jest mocno zbliżona do kształtu profesjonalnych narzędzi stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Połączenie okrągłej główki z włóknem, które porusza się w wielu różnych kierunkach, daje szansę nie tylko na uporanie się z powierzchownymi przebarwieniami, ale i wymiecenie płytki nazębnej, która gromadzi się w szczelinach, a do tych zwykle szczoteczka manualna nie jest w stanie dotrzeć.

Szczoteczki elektryczne mogą wykonywać różne ruchy: oscylacyjno - rotacyjne lub oscylacyjno - rotacyjno -pulsacyjne. W zależności od wyboru konkretnego modelu szczoteczka będzie miała inny rodzaj ruchów, a ten związany jest również z częstotliwością ruchu główki szczoteczki. Szczoteczka wykonująca ruchy oscylacyjno - rotacyjno -pulsacyjne, oferuje przeważnie zakres od 20000 do 48000 obrotów na minutę. Ruchy oscylacyjno-rotacyjne, to częstotliwość do 10500 obrotów na minutę.

Decydując się na zamianę szczoteczki manualnej na elektryczną, dobrze jest wybrać taką, która posiada tak zwany system 3D. Polega on na połączeniu ruchów: oscylacyjno - rotacyjnego i pulsacyjnego. Taki potrójny ruch główki został zastosowany przez wiodącego producenta szczoteczek Oral B. Dzięki temu można liczyć na większą skuteczność usuwania płytki nazębnej, a także docierania do przestrzeni międzyzębowych.

Ruchy oscylacyjno-rotacyjne odpowiadają za wymiatanie płytki nazębnej z powierzchni zębów. Z kolei ruchy pulsacyjne skutecznie ją rozbijają docierają do trudno dostępnych miejsc.

Tradycyjna szczoteczka elektryczna – działanie i rodzaje
Wśród szczoteczek elektrycznych o okrągłej główce do wyboru mamy dwa główne rodzaje szczoteczek wykonujących ruchy:

  • oscylacyjno-rotacyjne, czyli 2D
  • oscylacyjno-rotacyjno - pulsacyjne czyli 3D

Szczoteczka elektryczna oscylacyjno-rotacyjna wykonuje ruch w dwóch wymiarach. Jej główka porusza się raz w prawo raz w lewo w zakresie 45 stopni. W przypadku szczoteczek oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych, poza ruchem bocznym główki, wykonywany jest ruch pulsacyjny w przód i w tył. Okazuje się, że takie połączenie wpływa na skuteczne usuwanie przebarwień zewnętrznych i płytki nazębnej, zarówno z gładkich powierzchni zębów, jak i z przestrzeni międzyzębowych.

Każda szczoteczka tego typu jest wyposażona w akumulator ładowany z sieci elektrycznej. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie ze szczoteczki nawet 2 tygodnie bez ładowania.

Oscylacyjno-rotacyjne
Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna, czyli tak zwana 2D, wykonuje dwa rodzaje ruchów podczas czyszczenia. Jej główka porusza się raz w prawo raz w lewo w zakresie 45 stopni, dzięki czemu włókna wprowadzane są w odpowiednie drgania skutecznie i delikatnie rozbijając i wymiatając płytkę nazębną.

Oscylacyjno-rotacyjno – pulsacyjne
Elektryczna szczoteczka wykonująca ruchy oscylacyjno-rotacyjno – pulsacyjne, posiada małą okrągłą główkę poruszającą się w trzech wymiarach Do wspomnianego wcześniej ruchu oscylacyjno -rotacyjnego dołączona jest pulsacja, gdzie główka porusza się delikatnie do przodu i do tyłu skutecznie rozbijając płytkę. To o tyle ważne, że nadmiar płytki nazębnej, który nie jest regularnie usuwany, przekształca się w kamień nazębny, a do jego pozbycia się nie wystarczy już żadna szczoteczka. Niezbędne stają się zabiegi w gabinetach stomatologicznych.

Końcówki do szczoteczki elektrycznej – która najlepsza?
*Końcówki do szczoteczki elektrycznej * marki Oral B, to możliwość wyboru spośród aż 7 rodzajów, by indywidualnie dopasować je do własnych potrzeb. Znalazły się tu końcówki do mycia zębów przeznaczone dla dorosłych, ale i dla dzieci.

O doskonały efekt oczyszczania dba końcówka Cross Action, która posiada ustawione pod kątem 16 stopni włókna. Ich zaokrąglone końcówki chronią dziąsła podczas czyszczenia. Dla osób odczuwających dyskomfort podczas szczotkowania, stosownym wyborem będzie końcówka Sensi Ultra-Thin, która czyści równie skutecznie, ale jeszcze delikatniej, by chronić wrażliwe dziąsła.

Końcówka 3D White nadaje się do usuwania przebarwień zewnętrznych, dzięki zastosowaniu delikatnie działającemu kielichowi polerującemu. Tym samym przynosi efekt wybielania. Floss Action to końcówka z nowatorskimi włóknami MicroPulse, które czyszczą jeszcze dokładniej, nie pomijając przestrzeni międzyzębowych.

Pełen komfort w czyszczeniu zębów, dla osób które po raz pierwszy w dłoni mają szczoteczkę elektryczną, jest w stanie zapewnić końcówka Precision Clean. Dla dzieci stworzono końcówkę Kids, która została przystosowana specjalnie do potrzeb dziecięcej jamy ustnej.

Obraz
© Materiały prasowe

Seria szczoteczek elektrycznych Oral B
Produkty od wiodącej marki Oral B, to możliwość wyboru spośród kilku rodzajów szczoteczek elektrycznych. Dzięki temu można je dostosować do kondycji jamy ustnej, sposobu szczotkowania i indywidualnych potrzeb.
Z dostępnych szczoteczek wyróżnia się Oral B Genius 10000. Ten model z okrągłą główką pozwala otoczyć cały ząb, by usunąć maksimum nagromadzonej płytki bakteryjnej. Podczas szczotkowania można liczyć na efekt delikatnego wybielania i usuwania powierzchniowych przebarwień.

Wielu z nas zmaga się z problemem, w jaki sposób sprawdzić, czy na pewno każdy obszar został dokładnie wyszczotkowany. Oral B Genius rozwiązuje ten kłopot, ponieważ to jedyna szczoteczka elektryczna opatrzona technologią wykrywania położenia dającą użytkownikowi w czasie rzeczywistym informację zwrotną o jakości szczotkowania. Zamontowano tu również timer, który informuje, kiedy upływa koniec zalecanych 120 sekund czasu szczotkowania.

Szczoteczka poprzez Bluetooth łączy się z aplikacja Oral B App. Wkomponowanie w aplikację funkcji Gum Guard, jest atutem głównie dla osób, które mają problemy z dziąsłami. Dzięki tej funkcji monitorowane są miejsca, w których wystąpił zbyt duży nacisk lub wystąpiło krwawienie z dziąseł Użytkownik zyskuje na takiej informacji i może zmodyfikować sposób szczotkowania. Oral B Genius 10000 to ponadto 6 trybów szczotkowania, by dobrać je wedle własnych preferencji.

Wśród kolekcji szczoteczek elektrycznych Oral-B Genius, znajdziemy ponadto:

  • Model Oral B Genius 8000N wyróżnia się zastosowaniem technologii wykrywania położenia. Jest w stanie ochronić dziąsła, ponieważ wizualny czujnik nacisku odpowiada za zmniejszanie prędkości szczotkowania. Informuje również, gdy nacisk na zęby jest zbyt duży. W tym modelu zastosowano 5 trybów szczotkowania z możliwością ich personalizacji, a dołączone etui ułatwia podróżowanie i zabezpiecza przed całkowitym wyładowaniem się szczoteczki.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest model Oral B Smart 6 6000N, który posiada 5 trybów oczyszczania do wyboru. Na uwagę zasługuje fakt, że zastosowano tu technologię Smart System. Polega ona na przekazywaniu użytkownikowi informacji zwrotnych, po połączeniu się z aplikacją. Ułatwia to natychmiastowe wręcz poprawianie sposobu szczotkowania, jak i monitorowanie postępów.

W wybranych modelach Oral B zastosowano funkcję Smart Ring, czyli spersonalizowany system oświetlania, mający postać 12 różnokolorowych światełek LED. Bezpłatna aplikacja czy też timer, to tylko część z funkcjonalności, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami sprawiają, że szczotkowanie staje się łatwiejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze.

Wybór pomiędzy szczoteczką manualną a elektryczną jest oczywisty. Nie ma wątpliwości, która sprawdza się lepiej, nawet zmagając się z wrażliwymi dziąsłami, odsłoniętymi szyjkami zębowymi czy nieumiejętnością samodzielnego dobrania siły nacisku podczas szczotkowania.

Obraz
© Materiały prasowe
Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)