Szczepionka na koronawirusa. Aż 17 proc. osób przyznaje, że się nie zaszczepi

Szczepionka na koronawirusa. Aż 17 proc. osób przyznaje, że się nie zaszczepi

Szczepionka na koronawirusa. Aż 17 proc. osób przyznaje, że się nie zaszczepi
Źródło zdjęć: © East News | WOJCIECH STROZYK, REPORTER
Arkadiusz Stando
16.10.2020 16:02, aktualizacja: 01.03.2022 14:11

AstraZeneca i Oxford University prowadzą w wyścigu po pierwszą szczepionkę na koronawirusa SARS-CoV-2. Nie wiadomo jednak, ile czasu zajmie jej opracowanie. Tymczasem badanie brytyjskiego University College London wykazało że 14 proc. osób nie jest pewna, czy się zaszczepi, a 3 proc. zdecydowanie odmawia szczepienia.

Niedawne badanie na próbie ponad 1000 osób, pozwoliło wykazać, że aż 17 proc. Polaków nie wierzy w pandemię. Wśród ludzi pomiędzy 18. a 34. rokiem życia jest ich już dwukrotnie więcej. Kolejne badanie, wykonane tym razem w Wielkiej Brytanii, pokazuje, że ten trend nie jest przypadkowy.

Według University College London, szczepienia na koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 może odmówić nawet 17 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Wśród głównych powodów wymienia się obawy przed jej nieskutecznością lub potencjalnym zagrożeniem. Część z ankietowanych sądzi też, że koronawirus jest mistyfikacją.

Szczepionka na koronawirusa - część ludzi nie wierzy nawet w pandemię

Z kolei 12 proc. wszystkich badanych stwierdziło, że koronawirus jest sztuczny. To znaczy, że według nich istnieje, ale został wyprodukowany w jakimś laboratorium w celu spowodowania globalnego chaosu, albo w ogóle nie istnieje.

"Jestem zaskoczony tymi odkryciami, które wskazują na niepokojący poziom braku zaufania do szczepionki. Być może szersze informowanie opinii publicznej o konsensusie naukowym dotyczącym - naturalnego, a nie sztucznego - pochodzenia koronawirusa może pomóc to poprawić" - komentował Gul Deniz Salali z UCL.  

Naukowcy z Imperial College w Londynie stwierdzili również w tym miesiącu, że co najmniej 70 procent populacji musiałoby zostać zaszczepionych w celu uzyskania odporności stadnej, jeśli szczepionka jest w 100 proc. skuteczna. Niestety to czysta hipoteza. "Żadna szczepionka nie jest w 100 proc. skuteczna" - dodają sami naukowcy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)