Światowa premiera netbooka Gdium

Światowa premiera netbooka Gdium

Światowa premiera netbooka Gdium
Źródło zdjęć: © Emtec
08.07.2008 13:01, aktualizacja: 08.07.2008 13:22

Firma EMTEC wprowadza na rynek Europejski nowy produkt – Gdium. Gdium to linia przenośnych i poręcznych netbooków, któ wpisują się w mobilny styl życia. Pierwszym krajem, w którym Gdium® zostanie wprowadzony do masowej sprzedaży jest Francja. Debiut urządzenia na polskim rynku zapowiadany jest na drugą połowę tego roku.

Firma EMTEC wprowadza na rynek Europejski nowy produkt – Gdium. Gdium to linia przenośnych i poręcznych netbooków, któ wpisują się w mobilny styl życia. Pierwszym krajem, w którym Gdium zostanie wprowadzony do masowej sprzedaży jest Francja. Debiut urządzenia na polskim rynku zapowiadany jest na drugą połowę tego roku.

Gdium zaprojektowano z myślą o wszystkich użytkownikach poszukujących mobilnego urządzenia, które można łatwo zmieścić w torebce lub plecaku.

Mobilność –. dzięki kompaktowym rozmiarom (250 x 182 x 32 mm) i niewielkiej wadze (ok. 1.1 kg), z netbooka Gdium można korzystać dosłownie wszędzie – w podróży, w szkole, na uczelni lub po prostu w domu. Netbook Gdium wyposażono w 10” matrycę o rozdzielczość 1024x600. Taki rozmiar ekranu zapewnia wygodę i komfort czytania, oraz sprawdza się m.in. podczas serfowania w sieci, notowania, czy pisania korespondencji.

Obraz
© (fot. Emtec)

Komunikacja –. Netbook pozwala być zawsze on-line. Dzięki niemu, użytkownik może m.in. komunikować się z przyjaciółmi, dzielić wrażeniami, wysłać pocztę, pliki, zdjęcia etc. Gdium wyposażono w 3 porty USB, czytnik kart SD HC, kartę WiFi 802.11 b/g, port Ethernet, zintegrowaną kamerę internetową, wyjście VGA, zestaw słuchawkowy i wejście mikrofonu.

Dołączone do Gdium oprogramowanie Open Source, sprawia, że z netbooka można korzystać od razu po jego zakupie. W skład pakietu wchodzą takie aplikacje jak: przeglądarka internetowa Firefox, Thunderbird, VoIP, edytor blogów, odtwarzacz audio-video oraz narzędzia bezpieczeństwa (program antywirusowy i antyspamowy). Oferowany software jest kompatybilny z dostępnym na rynku oprogramowaniem.

System operacyjny –. Gdium wykorzystuje zoptymalizowaną wersję systemu operacyjnego Linux Mandriva. Ten niewielkich rozmiarów netbook wyposażono w energooszczędny procesor oparty na architekturze MIPS-64, firmy ST Microelectronics.

Sercem netbooka Gdium jest klucz G-Key (o pojemności od 8 do 16GB) pełniący funkcję dysku twardego, na którym przechowywany jest system operacyjny oraz niezbędne aplikacje i dane Aby uruchomić Gdium®. wystarczy wpiąć G-Key w centralnie umieszczone gniazdo netbooka i włączyć urządzenie. W Gdium dostępne będą także czytniki kart SIM oraz Micro SD, co oznacza jeszcze większe możliwości rozbudowy urządzenia o kolejne aplikacje.

Ten mini komputer może służyć wielu użytkownikom, ponieważ każdy z nich może korzystać ze swojego klucza G-Key. To dzięki niemu będzie można stosować własne ustawienia i zarządzać danymi. Przechowywanie danych i aplikacji na G-Key sprawia, że ryzyko ich utraty np. w związku z uszkodzeniem dysku głównego lub kradzieżą urządzenia, zostaje znaczenie zminimalizowane. Ponadto Gdium®. zapewnia internetowy i lokalny system backupowy, z pomocą którego będzie można odtworzyć istotną zawartość oprogramowania klucza.

Netbook będzie dostępny początkowo w trzech kolorach: perłowo białym, różowym i czarnym, a już wkrótce w wielu innych.
Dodatkowo już od września tego roku dostępne będzie pełne portfolio akcesoriów, zarówno do użytku domowego, jak mobilnego:
Dodatkowe klucze G-Key lub karty SDHC, o pojemności do 32GB. Zewnętrzny G-Napęd, G-Bluetooth i G-DVBT

Edukacja: dołączone oprogramowanie Open Source na kluczu G-Key, to blisko 5. specjalnie pogrupowanych aplikacji przydatnych w codziennej edukacji, w szkole lub na uczelni.

Gayaplex to multimedialne platforma sieciowa, zaprojektowana z myślą m.in. o nauczycielach, ich uczniach oraz studentach. Poza pomocą on –. line, licznymi zajęciami i ćwiczeniami, Gayaplex™ będzie oferowała także, komplementarne wsparcie edukacyjne dla uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Co więcej, Gayaplex™ to miejsce dla nowych użytkowników którzy wkraczają dopiero w świat komputerów i internetu. To właśnie dla nich dostępna będzie szeroka gama narzędzi komunikacji, tj. e-mail, czat, portale społecznościowe, blogi, fora, etc. Platforma edukacyjna Gayaplex™ zostanie uruchomiona w internecie we wrześniu tego roku.

Dostępność: wrzesień 2008 – Francja
Cena: 399 Euro

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)