Supernowa Oddball zaskoczyła naukowców. Nie spodziewali się czegoś takiego
10.05.2021 20:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy, którzy analizowali obrazy z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, zauważyli coś dziwnego. Ich uwaga skupiła się na Oddball, czyli gigantycznej gwieździe znajdująca się około 35 mln lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda "umierała" w nietypowy i zagadkowy sposób.
Międzynarodowy zespół ekspertów na łamach "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" opisał wyjątkową supernową – eksplozję towarzyszącą "umieraniu" gwiazdy Oddball. Naukowcy mogli się jej dokładnie przyjrzeć za sprawą obrazów wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Analizy potwierdziły, że gwiazda nie miała wodoru w swojej wewnętrznej warstwie. Była również żółta i chłodna.
Naukowcy byli zaskoczeni odkryciem
Główny autor badań, Charles Kilpatrick z Northwestern University w Illinois, w wydanym oświadczeniu przyznał, że jego zespół nigdy wcześniej czegoś takiego nie widział. Dodał: - jeśli gwiazda eksploduje bez wodoru, powinna być intensywnie niebieska, bardzo, bardzo gorąca.
Naukowcy zweryfikowali różne modele gwiazdy, które mogłyby pomóc w zrozumieniu jej zagadki, ale za każdym razem dochodzili do wniosku, że we wszystkich przypadkach konieczne jest występowanie wodoru. Gwiazda nie pasowała też do wcześniej zaobserwowanych, podobnych typów supernowej.
Eksperci uważają, że najprawdopodobniej w latach poprzedzających śmierć Oddball, gwiazda mogła utracić zewnętrzną warstwę wodoru z różnych powodów. Wśród nich wymieniają m.in. samodzielne zrzucenie tej warstwy lub jej przejęcie przez znajdującą się niedaleko gwiazdę towarzyszącą.
Obserwacje, które trwały blisko 2,5 roku pozwoliły również zauważyć, że w trakcie eksplozji, materia wyrzucona z gwiazdy zderzyła się z ogromnymi ilościami wodoru. Według ekspertów to bezpośredni przykład na to, że "gwiazdy doświadczają katastrofalnych erupcji, które powodują utratę ich masy przed eksplozją. Jeśli gwiazda miała takie erupcje, prawdopodobnie wyrzuciła wodór na kilka dekad przed wybuchem".
Naukowcy zaznaczają jednak, że to tylko jedna z możliwych hipotez. Inna zakłada, że to pobliska gwiazda pozbawiła Oddball wodoru. Weryfikacja tego założenia wymaga jednak dalszych badań. Eksperci będą musieli poczekać nawet 10 lat, aby sprawdzić, czy faktycznie istniała gwiazda towarzysząca. Ma to związek z jasnością supernowej, która utrudnia dokonywanie obserwacji oraz czasem jej zanikania.