Startuje przetarg na GSM1800

21.05.2007 22:32, aktual.: 21.05.2007 22:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UKE ogłosił 21. maja rozpoczęcie postępowania przetargowego na dwie rezerwacje częstotliwości na GSM1800, z których każda obejmuje 49 dupleksowych kanałów radiowych. Częstotliwości będące przedmiotem przetargu mogą być wykorzystywane w publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. telefonia ruchoma, telefonia stacjonarna, radiowy dostęp do sieci Internet) na obszarze całego kraju do końca 2022 roku.

Każdy uczestnik przetargu może złożyć jedną lub dwie oferty, przy czym każda będzie traktowana niezależnie. Minimalna jednorazowa opłata za dokonanie rezerwacji częstotliwości wynosi 1,96 mln zł w przypadku jednej oferty, co stanowi 50% opłaty rocznej za prawo do dysponowania 49 kanałami radiowymi w pierwszym roku rezerwacji częstotliwości dla sieci komórkowej.

Oferty można składać do 24. sierpnia.

Kryteria oceny ofert są następujące:
• wysokość kwoty zadeklarowanej (110 punktów),
• zachowanie warunków konkurencji (200 punktów),
• wiarygodność finansowa (6 punktów),
• zobowiązania podjęte przez Uczestnika przetargu (24 punkty).

Najistotniejszym kryterium wyboru ofert w niniejszym przetargu będzie kryterium zachowania warunków konkurencji. Ocena wpływu na zachowanie warunków konkurencji zostanie dokonana w oparciu o całkowity zasób częstotliwości dla systemów telefonii komórkowej, jakimi dysponuje uczestnik przetargu oraz opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Maksymalna łączna liczba punktów, jaką można uzyskać w przetargu wynosi 340 punktów. Prezes UKE nie wyznaczył minimum kwalifikacyjnego, tj. minimalnej liczby punktów, jakie powinna uzyskać oferta, by składający ją podmiot mógł zostać uznany za podmiot wyłoniony w przetargu.

Poprzedni przetarg, rozstrzygnięty prawie dokładnie rok temu, wygrała Telekomunikacja Kolejowa. Nie wzięła jednak częstotliwości, bo nie zgodzili się na to jej udziałowcy (m.in. Skarb Państwa), bo firma nie miała zagwarantowanych źródeł finansowania i opracowanego biznesplanu.

Wśród chętnych na częstotliwości wymieniani są trzej dotychczasowi operatorzy, którzy posiadają już częstotliwości GSM 1800 (PTC, Polkomtel i Centertel), spółka Centernet, należąca do grupy Romana Karkosika, która niedawno ogłosiła start MVNO w Wielkiej Brytanii. Telekomunikacja Kolejowa, choć początkowo była zainteresowana przetargiem, to teraz raczej nie weźmie w nim udziału. Także Tele2 odmówiło komentarza w tej sprawie.