SpaceX dostarczy satelitarny internet na całym świecie

SpaceX dostarczy satelitarny internet na całym świecie

SpaceX dostarczy satelitarny internet na całym świecie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Bolesław Breczko
05.05.2017 10:59, aktualizacja: 05.05.2017 11:56

Począwszy od 2019 roku rakiety SpaceX zaczną wynoszenie na orbitę ziemską 4 tysięcy satelitów, które dostarczą szybki internet do każdego zakątka na Ziemi.

Patricia Cooper, wiceszefowa SpaceX , mówiła o szczegółach projektu przed amerykańską senacką komisją poświęconą infrastrukturze szerokopasmowego internetu. Firma planuje budowę prototypu satelity do końca 2017 roku, a w 2019 chce rozpocząć umieszczanie w pełni funkcjonalnych satelitów na orbicie ziemskiej.* Satelitarny internet od SpaceX ma być porównywalny z tym oferowanym przez naziemnych dostawców, zarówno jeśli chodzi o prędkości, jak i o ceny.* Ma to przede wszystkim pomóc w połączeniu ludzi z terenów rolnych i słabo rozwiniętych.

Plan zakłada zbudowanie pełnej sieci satelitów do 2024 roku. Do 2030 Elon Musk przewiduje dochód z przedsięwzięcia na poziomie 30 mld dolarów - dzięki temu będzie mógł sfinansować inne swoje projekty, jak np. podróż na Marsa.

Docelowo na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości 1100 – 1300 km ma znaleźć się 4 425 satelitów. To jednak nie koniec planów SpaceX. Po zbudowaniu pierwszej konstelacji, firma chce wysłać na orbitę (tym razem jeszcze bliżej Ziemi) kolejne 7 500 satelitów, dzięki czemu mogłaby zapewnić znacznie szybszy internet i mniejsze opóźnienie w gęsto zaludnionych obszarach.

Obecnie satelitarny internet jest drogi, cierpi na duże opóźnienia przesyłania danych (średnio ok. 600 ms) oraz ma duże ograniczenia. SpaceX chce od razu zaoferować usługę, która będzie lepsza pod każdym względem. Konstelacja satelitów SpaceX ma zapewniać interet o prędkości do 1 Gbps, opóźnienia na poziomie 30 ms, a ceny mają być konkurencyjne z obecnie oferowanymi przez naziemnych dostawców internetu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)