Soundbar – lepszy niż głośniki w telewizorze

Dźwięk generowany przez głośniki w telewizorze czasem jest mało satysfakcjonujący, zwłaszcza jeśli oglądamy ulubiony film. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie podłaczenie soundbara.

Soundbar – lepszy niż głośniki w telewizorze
Źródło zdjęć: © iStock.com | ronstik
Sylwia Ścibak

Co to jest soundbar?

Sondbar to rodzaj głośnika zamkniętego w szerokiej obudowie, dzięki czemu łatwiej go zamontować np. pod ekranem monitora czy telewizora. Najczęściej zestaw soundbara składa się z głównego głośnika i osobnego subwoofera, któy stanowi jego uzupełnienie.

Soundbar – doskonała alternatywa dla głośników w telewizorze

Soundbar to zintegrowany system audio umieszczony w podłużnej listwie, który ma za zadanie zapewnić lepsze wrażenia dźwiękowe niż niewielkie głośniki wbudowane w telewizory. Najprostsze modele zawierają zazwyczaj dwa głośniki, najbardziej zaawansowane – nawet dziewięć.

Soundbary mogą występować pojedynczo (system dźwiękowy jest zamknięty w jednej obudowie) oraz w zestawach dwuelementowych z dołączonym subwooferem. Subwoofer gwarantuje potężniejsze basy, ale wymaga nieco więcej miejsca (jednak nie aż tak dużo jak kino domowe). Soundbary zazwyczaj korzystają z technologii front surround, jednak niektóre modele z wyższej półki imitują też dźwięk przestrzenny w systemie 5.1, a nawet 7.1.

Obraz
© Shutterstock.com

Soundbar a kino domowe

Soundbary są często przeciwstawiane kinom domowym z racji tego, że po prostu zajmują mniej miejsca i zwykle też kosztują mniej (najprostsze soundbary można kupić już za ok. 200 zł). Ich obsługa jest stosunkowo łatwa, w przeciwieństwie do kina domowego. Soundbar to kompromis między jakością dźwięku a rozmiarem, zatem raczej nie możemy liczyć na tak dobre wrażenia dźwiękowe jak w przypadku kina domowego, chociaż na rynku można spotkać także modele przeznaczone dla audiofili. Soundbar przyda się przede wszystkim w małych mieszkaniach, a kino domowe będzie dobre dla osób, które mają do dyspozycji większy metraż.

Soundbar – co brać pod uwagę?

Przy wyborze soundbara warto zwracać uwagę na kilka szczegółów. Pierwszy z nich to liczba kanałów. Im jest ich więcej, tym lepszy efekt dźwięku przestrzennego. Na rynku znajdziemy standardy 2.1, 5.1, nawet 7.1. Podobnie jest z pasmem przenoszenia. Im jest ono szersze, tym lepiej.

Kluczowym parametrem jest kompatybilność z dekoderami dźwięku w telewizorze. Przed zakupem należy też sprawdzić, czy nasz sprzęt zawiera odpowiednie złącza. Do najczęściej występujących należy HDMI. Można również wykorzystać analogowy port RCA albo optyczne wejście cyfrowe, np. TOSLINK lub S/PDIF. Soundbary mogą również obsługiwać standardy bezprzewodowe np. Bluetooth.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na zastosowane technologie dźwięku. Najpopularniejsze to między innymi: Dolby Digital – standard we współczesnej telewizji DVB czy konsolach do gier; Dolby Atmos lub DTS:X – systemy występujące w bardziej zaawansowanych modelach, które odpowiadają za kinowy efekt dźwiękowy; Dolby Pro Logic II – standard, który poprawia efekt przestrzenny. To jednak nie wszystko. Dostępne są też funkcje polepszające wrażenia dźwiękowe. Są to np. Crystal Amplifier Plus, który generuje "czyste" dźwięki czy Clear Voice, odpowiadający za regulację natężenia głosu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (52)