Smog nad Polską. Jakość powietrza będzie sprawdzana z pomocą drona

Smog nad Polską. Jakość powietrza będzie sprawdzana z pomocą drona

Smog nad Polską. Jakość powietrza będzie sprawdzana z pomocą drona
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
30.09.2019 08:22, aktualizacja: 30.09.2019 08:32

Smog to rosnący problem, który sprawia, że jakość powierza, zwłaszcza jesienią i zimą ulega pogorszeniu. Władze mają nowy pomysł, jak monitorować znieczyszczenie - w tym celu użyją drona.

Władze podpisały umowę z firmą, która z pomocą drona będzie monitorować jakość powietrza. Na razie pomiary będą prowadzone jedynie w Poznaniu i potrwają do połowy grudnia, ale być może czujniki zostaną wykorzystane również w pozostałych regionach Polski. Przypominamy, że ostatnio pojawiło się coraz więcej niepokojących doniesień o smogu w całej Polsce.

Realizacją zadania zajmie się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Projekt ten zwyciężył w ostatniej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadaniem specjalistów będzie wykonywanie analizy spalin, a badania będą wykonywane po uzgodnieniu ze strażą miejską. Przede wszystkim monitorowane pod kątem smogu będą obszary najbardziej narażone na wystąpienie zanieczyszczeń.

Urząd Miasta Poznania tłumaczył, że "czujnik podpięty do drona pozwoli wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazywać będą na spalanie odpadów; formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10".

Monitorowane będą również spaliny z palenisk domowych. Dzięki temu władze będą mogły kontrolować, które gospodarstwa domowe znacząco wpływają na zwiększenie poziomu smogu w okolicy. Urząd Miasta Poznania tłumaczy, że ma nadzieję, że osoby takie będą bardziej świadome niewłaściwych praktyk. W skrajnych przypadkach poza pouczeniem można będzie spodziewać się też mandatu.

Jak sobie radzić z oczyszczaniem powietrza w domu? Coraz większym zainteresowaniem cieszą się oczyszczacze powietrza. Zobaczcie nasz test jednego z nich i dowiedzcie się więcej, czy warto.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)