Słońce w środku zimy: ciekawostki na temat technologii solarnej

Słońce w środku zimy: ciekawostki na temat technologii solarnej

Słońce w środku zimy: ciekawostki na temat technologii solarnej
Źródło zdjęć: © Pink Dispatcher / photo on flickr via chip.pl
04.02.2013 11:32, aktualizacja: 04.02.2013 11:50

Pomimo pochmurnej aury i zimowych krótkich dni, słońce wciąż pozostaje najpotężniejszą siłą stanowiącą największe źródło energii dostępne człowiekowi. Ile jej mamy i na jak długo starcza?

Czy wiedziałeś, że tylko w ciągu 1 sekundy, słońce produkuje taką ilość energii, która zaspokoiłaby potrzeby całej Ziemi przez 50. 000 lat lub, że ilość promieni słonecznych, która dociera do Ziemi przez godzinę potencjalnie mogłaby zaspokoić roczne światowe zapotrzebowanie energetyczne? Energia słoneczna jest coraz częściej wykorzystywana w codziennym życiu. Najwięcej pozyskują jej Niemcy, Hiszpania i Włochy.

Kilka ciekawych faktów na temat energii słonecznej:

- Podczas tylko jednej sekundy, słońce produkuje taką ilość energii, która wystarczyłaby dla całej Ziemi przez 50. 000 lat, co stanowi ekwiwalent mocy 4 trylionów 100-watowych żarówek.

- W ciągu godziny do Ziemi dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych, aby zaspokoić potrzeby energetyczne planety przez cały rok.

- Aby zaspokoić potrzeby energetyczne całej ludzkości, wystarczyłoby ustawić panele słoneczne jedynie na 0,3 proc. powierzchni planety - jest to obszar równy mniej więcej terytorium Szwecji.

- Niemcy, Hiszpania i Włochy to trzy kraje, w których pozyskuje się co roku najwięcej energii słonecznej. W Europie znajduje się 9 spośród 1. największych rynków energii solarnej na świecie, a zainstalowane na terenie kontynentu panele słoneczne w zeszłym roku wygenerowały prawie 30 procent elektryczności całego regionu.

- Jeśli cały świat przerzuciłby się na korzystanie z bezprzewodowych solarnych klawiatur, zaoszczędzilibyśmy co roku 82. milionów baterii. Gdyby ułożyć te wszystkie baterie jedna na drugiej, ich wysokość przewyższyłaby Mount Blanc ponad 245 razy i zapełniłyby dwa baseny olimpijskie.

- Urządzenia solarne często nie potrzebują nawet słońca, żeby działać! W rzeczywistości, żeby naładować klawiaturę Logitech Solar Keyboard wystarczy światło np. monitora komputerowego.

- W 201. roku Logitech wyprodukował pierwszą na świecie klawiaturę ładowaną światłem - Wireless Solar Keyboard K750. Od tamtej pory powstały także Wireless Solar Keyboard K760 i Solar Keyboard Folio, które rozszerzają gamę produktów dedykowanych iPadom i iPhone'om.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: To prawdopodobnie pierwszy komercyjny produkt z grafenu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)