SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [17.02.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [17.02.2020]17.02.2020 23:27
SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [17.02.2020]
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | NYI NYI AUNG

Mount Everest zimą zdobyty po raz pierwszy 40 lat temu przez Polaków. NASA rekrutuje astronautów. Morze wyrzuciło pół miliona małży na brzeg w Nowej Zelandii. Elon Musk kontra ekolodzy - jest decyzja sądu.

17 lutego 1980 roku po raz pierwszy został zdobyty Mount Everest zimą. Dokonała tego grupa polskich alpinistów. Z okazji 40. rocznicy zdobycia najwyższego szczytu świata Fundacja Himalaizmu Polskiego przygotowała specjalne atrakcje.

Wejście zimą na Mount Everest było ogromnym wyzwaniem, ale jeszcze trudniejsze było zejście ze szczytu.

- Strasznie ciężko… Bardzo się boimy tego zejścia. Będziemy bardzo uważać - meldowali stojący na szczycie himalaiści. Udało się, a Polacy zyskali światową sławę i miano "lodowych wojowników". Mount Everest był jednym z 10 spośród 14 ośmiotysięczników, na które Polacy wspięli się zimą jako pierwsi.

NASA rekrutuje astronautów

NASA szuka nowych astronautów. Szczęśliwcy, którzy najlepiej sprawdzą się w procesie rekrutacyjnym, staną przed szansą lotu na Księżyc lub Marsa w ramach misji Artemis. Wcześniej będą musieli sprostać niezwykle wysokim wymaganiom agencji kosmicznej.

NASA po raz pierwszy od czterech lat postanawia powiększyć grono wykwalifikowanych astronautów. Wysokie wymagania, wysokie wynagrodzenie - tak w skrócie można by opisać ofertę pracy od amerykańskiej agencji kosmicznej. Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą rekrutację zrobią milowy krok do spełnienia marzeń wszystkich pasjonatów astronomii - postawienia nogi na Księżycu, a nawet Marsie.

Morze wyrzuciło pół miliona małży na brzeg w Nowej Zelandii

Na chwilę plaża w Nowej Zelandii stała się rajem dla miłośników owoców morza. Blisko pół miliona małży "ugotowało się" i zostało wyrzuconych na brzeg.Mięczaki przegrały walkę ze zmianami klimatu.

Część małży była po prostu martwa, część pusta, a pozostałe unosiły się na powierzchni wody po niedawnym przypływie. Wszystkiemu towarzyszył nieprzyjemny zapach zgnilizny. Zdaniem Nowozelandczyka winne są wyższe temperatury i ciśnienie wody.

Elon Musk kontra ekolodzy - jest decyzja sądu

Tesla ma poważny problem ze strajkującymi ekologami. W niedzielę 16 lutego niemiecki sąd przychylił się do ich próśb i zablokował wycinkę drzew nieopodal budowanej fabryki pod Berlinem. Wygląda na to, że Elon Musk ma powody do zmartwień.

Elon Musk, charyzmatyczny miliarder, właściciel takich firm jak Tesla czy SpaceX znany jest nie tylko ze swojej smykałki do biznesu, ale również kontrowersji, które często towarzyszą jego wprowadzanym w życie pomysłom. Przedsiębiorca zaszedł już za skórę astronomom, w związku z zakłócaniem ich badań naukowych. Od dłuższego czasu jest również w konflikcie z ekologami. Wszystko za sprawą budowy pierwszej w Europie fabryki produkującej w pełni elektryczne samochody.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)