"Skoszą Rosjan równo z trawą". Ukraińcy o to zadbali
Wśród sprzętu przekazywanego Ukrainie przez sojuszników znalazły się m.in. bardzo stare transportery opancerzone M113. Z uwagi na pewne cechy przylgnęła do nich łatka "kombajnów zbożowych koszących wrogów", ale jak sugerują Ukraińcy, maszyny będą mogły robić to sprawnie dopiero teraz, po wprowadzonych modernizacjach i wyeliminowaniu jednego z większych mankamentów.
16.12.2024 15:14
Transportery opancerzone M113 to amerykańskie pojazdy, które pamiętają wojnę w Wietnamie. Ich produkcja rozpoczęła się w 1960 r. i trwała na tyle długo, że weszły do służby w wielu państwach na całym świecie. Sojusznicy dostarczyli Ukrainie już kilkaset tego typu maszyn, które konstrukcyjnie okazały się mieć wiele wspólnego z popularnymi w Ukrainie kombajnami zbożowymi.
Ukraińcy zmodyfikowali transportery opancerzone M113
Ukraińscy żołnierze żartowali niejednokrotnie, że są to "kombajny zbożowe koszące wrogów zamiast zboża". Problemem transporterów opancerzonych M113 jest jednak m.in. fakt, że zastosowany w nich karabin maszynowy wymaga od strzelca przebywania na nieosłoniętym stanowisku. Dzięki realizowanej modernizacji nie będzie to konieczne.
Jak podaje portal Defence Express, Ukraińcy wyposażają transportery opancerzone M113 w zdalnie sterowane moduły bojowe Tawria-14,5/7,62 lokalnej produkcji. Informację tę potwierdziło Ministerstwo Obrony Ukrainy.
Jest to moduł bojowy uzbrojony w karabiny maszynowe kal. 14,5 mm i kal. 7,62 mm. Co istotne, jego operator może strzelać znajdując się wewnątrz pojazdu opancerzonego. Wprawdzie z racji swojego wieku transportery opancerzone M113 nie posiadają mocnego pancerza, ale to i tak opcja znacznie bezpieczniejsza (zapewniająca ochronę przed odłamkami oraz ręczną bronią strzelecką) niż korzystanie ze standardowego karabinu maszynowego kal. 12,7 mm, który wymaga od strzelca prowadzenia ognia z niechronionej pozycji na wieży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
M113 w służbie Ukraińców
Ukraińcy już wcześniej eksperymentowali z podobnymi rozwiązaniami. W sierpniu 2023 r. na froncie zauważono transporter opancerzony M113 z tureckim modułem Sarp Dual przeznaczonym do zwalczania dronów. Ujawniona teraz modernizacja powinna być jednak zakrojona na znacznie szerszą skalę.
M113 w najpopularniejszym wariancie transportera piechoty waży ok. 10 ton i może przewozić maksymalnie 11 osób. Zaletą jest gąsienicowa trakcja, która sprawia, że poruszanie się po trudnym terenie jest sprawniejsze niż w przypadku konstrukcji kołowych. Maksymalna prędkość tego transportera opancerzonego to ok. 65 km/h. Może on również pokonywać zbiorniki wodne, ale z prędkością nie większą niż 7 km/h.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski