Siły Zbrojne Białorusi. Dużo, ale staro

Siły Zbrojne Białorusi cierpią na tę samą przypadłość, co siły wszystkich postsowieckich krajów. Mimo że są liczne, to ich trzon stanowi sprzęt z połowy ubiegłego wieku.

Czołgi T-72B3 podczas parady Dnia Zwycięstwa w Mińsku
Czołgi T-72B3 podczas parady Dnia Zwycięstwa w Mińsku
Źródło zdjęć: © GETTY, Natalia Fedosenko/TASS | Natalia Fedosenko
Bolesław Breczko

20.08.2020 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z racji bliskiego sojuszu z Rosją cały sprzęt białoruskiej armii pochodzi z tego kraju. A z racji małych nakładów na modernizację, większość sprzętu została wyprodukowana jeszcze w Związku Radzieckim.

Czołgi Białorusi

Trzon Sił Zbrojnych Białorusi stanowi ponad pół tysiąca czołgów T-72 głównie w wersji T-72B. Jest to model zmodernizowany w 1985 roku, w którym unowocześnieniu został poddany system kierowania ogniem, stabilizacji oraz opancerzenie.

Białoruś dysponuje też najnowszymi czołgami z rodziny T-72, czyli T-72B3M, które przez ekspertów uznane są za bardzo dobrą ewolucję podstawowego T-72. W tej wersji czołg otrzymał nowe działo gładkolufowe, system kierowania ogniem, nowy system obserwacji oraz system kamer i wyświetlaczy dla dowódcy i kierowcy. Według portalu Janes.com Białoruś dysponuje 24 czołgami T-72B3M, a kolejne 11 ma zostać zmodernizowane do tego standardu.

Transportery BTR
Transportery BTR© GETTY, Natalia Fedosenko/TASS | Natalia Fedosenko

Poza czołgami Wojska Lądowe Białorusi dysponują około tysiącem gąsienicowych transporterów opancerzonych, głównie znanych też polskim żołnierzom BMP-1 i BMP-2. Oprócz tego Białoruś posiada około dwustu kołowych wozów opancerzonych BTR (w wersjach 70 i 80), które są na wyposażeniu jednostek specjalnych.

Uzbrojenie przeciwlotnicze

Białoruś może pochwalić się dość bogatym arsenałem broni przeciwlotniczej. Na wyposażeniu ma m.in. 2 baterie wyrzutni rakiet przeciwlotniczych S-400, która uważana jest za jedną z najskuteczniejszych broni przeciwlotniczych na świecie. Białoruś ma też do dyspozycji 24 wyrzutnie starszego systemu S-300.

Kolejnym rakietowym systemem przeciwlotniczym w arsenale Białorusi jest 9K37 Buk. To właśnie przy wykorzystaniu tego systemu zestrzelony został nad Ukrainą Malezyjski Boeing 777 w 2014 roku. Buk jest przeznaczony także do zwalczania innych rakiet i pocisków balistycznych. Oprócz tego w skład uzbrojenia wojsk przeciwlotniczych wchodzą wyrzutnie Tor, Strzała, Osa i Tunguska.

Wyrzutnia Polonez
Wyrzutnia Polonez© GETTY, Natalia Fedosenko/TASS | Natalia Fedosenko

Wojska rakietowe i artyleria

Równie bogatym arsenałem dysponują wojska rakietowe i artyleria. Są to m.in. taktyczne rakiety balistyczne Toczka oraz Scud, które wycofane ze służby są składowane w magazynach. Białoruś dysponuje też dość nowoczesną wyrzutnią rakiet Polonez o zasięgu do 200 km. Jest to jedyny rodzaj ciężkiego uzbrojenia wyprodukowany bez udziału Rosji lub Związku Radzieckiego.

Oprócz tego artyleria Białorusi składa się z dość starych armat samobieżnych lub ciągnionych: BM-21 Grad, BM-27 Huragan, BM-30 Smerch, 2S1 Goździk i inne.

MiG-29
MiG-29© GETTY, Natalia Fedosenko/TASS | Natalia Fedosenko

Część bojową Sił Powietrznych Białorusi stanowią samoloty wielozadaniowe Mig-29 oraz samoloty wsparcia naziemnego Su-25, które są w trakcie modernizacji. Powiew świeżości mają wnieść zamówione w Rosji nowoczesne samoloty wielozadaniowe Su-30.

Jako kraj bez dostępu do morza, Białoruś nie posiada Marynarki Wojennej.

Komentarze (277)