Santander zmienia sposób logowania. Nareszcie, bo długo na to czekaliśmy

Santander Bank Polska rozsyła dziś informacje o nowej metodzie logowania. Z całą pewnością będzie bezpieczniejsza, ale też przysporzy mniej problemów samemu bankowi. Informację o nowej metodzie klienci otrzymują w formie SMS.

Santander zmienia sposób logowania. Nareszcie, bo długo na to czekaliśmy
Źródło zdjęć: © Arkadiusz Ziolek/East News
Arkadiusz Stando

Od dziś do usług bankowości elektronicznej w Santander Bank Polska można logować się za pomocą ustalonego przez siebie loginu. Treść wiadomości SMS wysłanej przez bank tłumaczy właściwie cały proces krok, po kroku. Oczywiście brak polskich znaków spowodowany jest wymaganiami mojego operatora.

"Masz nowa opcje logowania do uslug bankowosci elektronicznej. Mozesz zmienic swoj numer NIK na osobisty login (np. Filozof123). Zrobisz to w latwy sposob w zakladce ustawienia -> "wlasny login". Polecamy sie - Santander Bank Polska. "

Nowe logowanie w Santander - czy to ma sens?

Temat nowego sposobu logowania w Santander poddaliśmy krótkiej redakcyjnej debacie. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się trochę niebezpieczny, to w rzeczywistości jednak jest świetnym pomysłem. Moje obawy wzięły się z ostatnich częstych wycieków danych. Bazy pełne loginów i haseł są łatwo dostępne w sieci.

Jak (niestety) wiadomo, internauci często nie dostosowują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Hasła tworzą banalnie proste, a często ten sam login i hasło używają do logowania w różnych platformach. Stąd, jeśli te dane wyciekną, a któreś z nich okażą się kombinacjami do logowania w Santander, to ktoś straci humor na kilka dobrych tygodni.

Ale przecież niedawno wprowadzono nowe prawo. Każde logowanie z poziomu niezweryfikowanego urządzenia wymaga od nas logowania za pomocą dwustopniowego uwierzytelnienia. To też sam login i hasło nie wystarczą. Potrzebny jest jeszcze (przykładowo) kod podany w SMS.

Nowy sposób logowania to pomoc także dla banku. Numer NIK to aż 10-cyfrowa kombinacja cyfr. Z pewnością osoby nie korzystające z bankowości internetowej mogą go łatwo zagubić. Jeśli nie znajdą dokumentów, w których zapisano ten numer, są zmuszeni kontaktować się z bankiem. A to tylko zbędny kłopot. Własny login z pewnością jest łatwiejszy do zapamiętania, niż długi ciąg cyfr.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)