Samsung pracuje nad telewizorem, który można kontrolować za pomocą fal mózgowych

Samsung pracuje nad telewizorem, który można kontrolować za pomocą fal mózgowych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

24.05.2018 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Innowacyjny model Samsung Smart TV to jeszcze prototyp. "Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac" - mówią jednak w Samsungu oceniając projekt "Pontis".

Sterowanie telewizorem za pomocą fal mózgowych brzmi jak rewelacyjna opcja dla leniwych lub gubiących pilot. To jednak przede wszystkim ma być ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Jak działa prototypowy telewizor?

"Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w każdym z rogów ekranu telewizora, a czujniki umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku tej interakcji z obrazem. Odczytane wzorce fal są następnie przekładane na proste komendy pozwalające kontrolować telewizor - zmienić kanał czy dostosować głośność. Technologię przetestowano z różnymi grupami użytkowników, by w praktyce sprawdzić łatwość działania" - opisuje działanie Samsung.

Prototyp opracowano w ramach projektu „Pontis”, inicjatywy obywatelskiej firmy Samsung wdrożonej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii, kliniką dla osób o złożonych problemach zdrowotnych.

- Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat – powiedział Bart de Kimpe, terapeuta i kierujący zespołem ds. terapii w Szwajcarskim Centrum Paraplegii.

Prototyp ma być rozwijany w czerwcu. Drugi model poddany zostanie dalszym testom w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz specjalistycznych szwajcarskich szpitalach, aby technologia zyskała jeszcze większą funkcjonalność. Czy i kiedy trafi do sprzedaży - tego jeszcze nie wiadomo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)