Samoloty USA nad Polską. Ruszają ćwiczenia Astral Knight 2020

Samoloty USA nad Polską. Rozpoczynają się ważne ćwiczenia
Samoloty USA nad Polską. Rozpoczynają się ważne ćwiczenia
Źródło zdjęć: © Dowództwo Generalne RSZ

16.09.2020 20:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

17 września ruszają w Polsce międzynarodowe ćwiczenia Astral Knight 2020. Wezmą w nich udział żołnierze USA, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że podczas manewrów zostanie przetestowany system Patriot.

Astral Knight 2020 to ćwiczenia Sił Powietrznych USA, które odbędą się w dniach 17-25 września na terenie Polski, a także na Łotwie, Litwie i Estonii. W ramach międzynarodowego programu odbędą się szkolenia w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Wśród samolotów, które wzbiją się w niebo podczas szkoleń należy wymienić: Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress oraz polskie F-16, SU-22 i śmigłowce Mi-17.

Podczas ćwiczeń, armia Stanów Zjednoczonych planuje także wykorzystanie rakietowego systemu ziemia-powietrze Patriot.

- Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych - czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Zabezpieczeniem Astral Knight 2020 od strony systemów informatycznych zajmie się m.in. polskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), odpowiedzialne za wsparcie jednostek Sił Zbrojnych RP, ale i US Air Forces Europe.

Z informacji przekazanych przez stronę amerykańską wynika, że ćwiczenia odbędą się głównie na terenie Polski. Jedną z lokalizacji ma być lotnisko Szymany na Mazurach.

Ubiegłoroczne manewry odbyły się na południu Europy z udziałem żołnierzy z Włoch, Słowenii i Chorwacji. Tegoroczne ćwiczenia koncentrują się na Europie Środkowo-Wschodniej i są planowane od dawna. O przygotowaniach do przedsięwzięcia informowała m.in. "Rzeczpospolita".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)