Samoloty USA nad Polską. Ruszają ćwiczenia Astral Knight 2020

Samoloty USA nad Polską. Ruszają ćwiczenia Astral Knight 2020

Samoloty USA nad Polską. Rozpoczynają się ważne ćwiczenia
Samoloty USA nad Polską. Rozpoczynają się ważne ćwiczenia
Źródło zdjęć: © Dowództwo Generalne RSZ
16.09.2020 20:32

17 września ruszają w Polsce międzynarodowe ćwiczenia Astral Knight 2020. Wezmą w nich udział żołnierze USA, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że podczas manewrów zostanie przetestowany system Patriot.

Astral Knight 2020 to ćwiczenia Sił Powietrznych USA, które odbędą się w dniach 17-25 września na terenie Polski, a także na Łotwie, Litwie i Estonii. W ramach międzynarodowego programu odbędą się szkolenia w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Estonii, Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Wśród samolotów, które wzbiją się w niebo podczas szkoleń należy wymienić: Air Force F-16 Fighting Falcons, F-15 Eagle, KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender, E-3 Sentry i B-52 Stratofortress oraz polskie F-16, SU-22 i śmigłowce Mi-17.

Podczas ćwiczeń, armia Stanów Zjednoczonych planuje także wykorzystanie rakietowego systemu ziemia-powietrze Patriot.

- Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie i prowadzenie trwałej, regionalnej, zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej architektury, integrację dowodzenia i kontroli, koordynację i interoperacyjność zdolności powietrznych i lądowych - czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Zabezpieczeniem Astral Knight 2020 od strony systemów informatycznych zajmie się m.in. polskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), odpowiedzialne za wsparcie jednostek Sił Zbrojnych RP, ale i US Air Forces Europe.

Z informacji przekazanych przez stronę amerykańską wynika, że ćwiczenia odbędą się głównie na terenie Polski. Jedną z lokalizacji ma być lotnisko Szymany na Mazurach.

Ubiegłoroczne manewry odbyły się na południu Europy z udziałem żołnierzy z Włoch, Słowenii i Chorwacji. Tegoroczne ćwiczenia koncentrują się na Europie Środkowo-Wschodniej i są planowane od dawna. O przygotowaniach do przedsięwzięcia informowała m.in. "Rzeczpospolita".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)