Sadzenie nowych drzew może nie tylko nie pomóc klimatowi, ale nawet mu zaszkodzić

Sadzenie nowych drzew może nie tylko nie pomóc klimatowi, ale nawet mu zaszkodzić

Sadzenie nowych drzew może nie tylko nie pomóc klimatowi, ale nawet mu zaszkodzić
Źródło zdjęć: © Getty Images
27.06.2020 13:17, aktualizacja: 03.07.2020 14:08

Zamiast przynosić korzyści środowisku naturalnemu, zakrojone na szeroką skalę sadzenie drzew może przynieść odwrotny skutek – wynika z dwóch nowych badań. W jednym z nich stwierdzono, że dotacje finansowe na sadzenie drzew może odbić się niekorzystnie na różnorodności biologicznej i zmniejszyć jej wpływ na emisje dwutlenku węgla.

W oddzielnym projekcie stwierdzono, że ilość węgla, jaką nowe lasy mogą wchłonąć, może być przeceniana. Kluczowym przesłaniem obu dokumentów jest to, że sadzenie drzew nie jest rozwiązaniem kwestii zmian klimatycznych.

Więcej drzew nam nie pomoże

Jak zauważa BBC, w Wielkiej Brytanii obietnice partii politycznych dotyczące sadzenia coraz większej liczby drzew były elementem ubiegłorocznych wyborów. W Stanach Zjednoczonych prezydent Donald Trump poparł kampanię "Trillion Trees".

Ale naukowcy ostrzegają przed gonitwą za sadzeniem nowych lasów.

Nowe drzewa nie zastąpią starych

Autorzy nowego opracowania przyjrzeli się zachętom finansowym, jakie otrzymują prywatni właściciele terenów, do sadzenia nowych drzew. Wzięli pod lupę takie rozwiązania w Chile.

Podczas gdy program dotacji miał tam nie mieć zastosowania do istniejących lasów, słabe egzekwowanie prawa i ograniczenia budżetowe spowodowały, że niektórzy właściciele gruntów po prostu zastąpili rodzime lasy bardziej opłacalnymi dla nich nowymi plantacjami drzew. Program dotacji powiększył więc powierzchnię objętą drzewami, ale zmniejszył powierzchnię rodzimych lasów.

Ponieważ rodzime lasy Chile są bogate w różnorodność biologiczną i magazynują duże ilości dwutlenku węgla, działania nie doprowadziły do zwiększenia pochłanialności dwutlenku węgla, ale też przyspieszyły utratę różnorodności biologicznej.

Naukowcy zbadali także możliwości pochłaniania CO2 przez nowo zasadzone drzewa i stwierdzili, że wcześniejsze założenia dotyczące tego, jak bardzo pozytywnie mogą one wpłynąć na klimat, są przeszacowane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (112)