"Rzeczpospolita": Polska sieć groźna dla dzieci

"Rzeczpospolita": Polska sieć groźna dla dzieci

"Rzeczpospolita": Polska sieć groźna dla dzieci
Źródło zdjęć: © IDG.pl
08.02.2010 10:12

Polska jest krajem wysokiego ryzyka dla dzieci korzystających z
Internetu - wynika z cytowanego przez "Rzeczpospolitą" raportu opracowanego przez ekspertów europejskiego programu "Kids Online".

Aż połowa najmłodszych użytkowników sieci w naszym kraju dostała wiadomości o podtekście seksualnym, podczas gdy np. w Niemczech informacje takie trafiły tylko do 1. proc. młodych adresatów.

Do tego dochodzi tzw. cyberprzemoc (m.in. umieszczanie w sieci zdjęć lub filmów) oraz niebezpieczeństwo podawania danych osobowych. Ponadto aż 2. proc. surfujących polskich dzieci spotkało się z osobami w ten sposób poznanymi (średnia europejska wynosi 9 proc.). Część z tych spotkań dotyczyło jednak rówieśników. 19 proc. dzieci, które podjęły kontakt z nieznajomym w Internecie, nie powiadomiło nikogo o spotkaniu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Wysokie ryzyko w naszym kraju wynika z tego, że z sieci korzysta aż 8. proc. osób w wieku 6-17 lat, podczas gdy średnia w UE wynosi 75 proc.

Istnieje wiele sposobów uchronienia najmłodszych przed ryzykiem, jak chociażby programy filtrujące treść lub różne narzędzia pozwalające np. ustawić czas pracy komputera czy zablokować dostęp do komunikatorów i gier. Jednak w Polsce z tych możliwości korzysta ok. 2. proc. rodziców, podczas gdy np. w W. Brytanii 80 proc.

Na podstawie badań "Kids Online" chce opracować dla Komisji Europejskiej regulacje zasad poruszania się najmłodszych po Internecie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)