Ryanair uruchamia usługi komórkowe na pokładach samolotów

Ryanair uruchamia usługi komórkowe na pokładach samolotów

Ryanair uruchamia usługi komórkowe na pokładach samolotów
20.02.2009 11:06, aktualizacja: 20.02.2009 11:21

W 20 samolotach linii Ryanair można już korzystać z telefonów komórkowych – wkrótce będzie to możliwe w kolejnych 150

*W 20 samolotach linii Ryanair można już korzystać z telefonów komórkowych – wkrótce będzie to możliwe w kolejnych 150. Irlandzkie linie lotnicze Ryanair we współpracy ze spółką OnAir (joint venture producenta samolotów airbus oraz usługodawcy w dziedzinie IT i logistyki – SITA) dwa dni temu uruchomiły telefonię komórkową na pokładzie swoich samolotów. *

W 2. maszynach startujących z macierzystego lotniska w Dublinie pasażerowie mogą teraz korzystać ze swoich telefonów komórkowych również w czasie lotu i prowadzić rozmowy, a także przesyłać wiadomości SMS oraz e-maile. Firma OnAir zainstalowała na pokładach samolotów stacje bazowe GSM/GPRS umożliwiające realizację połączeń głosowych i przesyłu danych przez własne urządzenia pasażerów. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której obecne na pokładzie samolotu komórki próbują się łączyć z sieciami naziemnymi, zakłócając tym samym pracę wrażliwych urządzeń elektroniki lotniczej. Połączenie z infrastrukturą naziemną jest realizowane za pośrednictwem satelitarnej usługi telekomunikacyjnej SwiftBroadband (SBB) firmy Inmarsat.

Obraz
© (fot. ze strony heise-online.pl)

Trzeba zaznaczyć, że z usługi mogą korzystać tylko ci pasażerowie linii Ryanair, których operatorzy komórkowi zawarli odpowiednie umowy roamingowe z OnAir. Według wspólnego komunikatu prasowego obecnie z usługi mogą korzystać "klienci sieci O2. a także klienci ponad 50 europejskich operatorów telefonii komórkowej". Trwają rozmowy z działającymi na terenie Wielkiej Brytanii operatorami Vodafone, Orange i 3. Koszty użytkowania usługi różnią się w zależności od operatora i są zorientowane na międzynarodowe taryfy roamingowe – a nie na ceny ustalone przez Komisję Europejską dla wewnątrzunijnego roamingu, mimo że Ryanair oferuje połączenia lotnicze wyłącznie na terenie Europy. Minuta rozmowy może kosztować do trzech funtów (obecnie to około 3,40 euro), a za jednego SMS-a trzeba zapłacić przynajmniej 40 pensów (67 centów). Z kolei za pojedynczą sesję e-mail (maksymalnie 100 KB danych) operatorzy mogą pobierać opłatę w wysokości do dwóch funtów (2,26 euro).

W opublikowanym w ubiegłym roku dokumencie na temat harmonizacji "warunków korzystania z częstotliwości dla usług komórkowych na pokładach samolotów (Mobile Communication Services on Aircraft, MCA) we Wspólnocie Europejskiej" Komisja Europejska zdefiniowała warunki użytkowania prywatnych telefonów komórkowych na pokładach samolotów. Wśród warunków znajduje się między innymi zapis mówiący, że z usług MCA można korzystać dopiero po przekroczeniu wysokości co najmniej 3000 metrów. W samolotach Ryanaira, który w nową technologię chce wyposażyć wszystkie spośród swoich 170 maszyn, pozwolenie na użytkowanie usługi jest sygnalizowane za pomocą zielonego światła.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)