Rusza masowa produkcja laptopów "za 100 USD"

Rusza masowa produkcja laptopów "za 100 USD"

Rusza masowa produkcja laptopów "za 100 USD"
23.07.2007 13:30, aktualizacja: 23.07.2007 13:45

Dostawcy podzespołów do taniego komputera przenośnego XO mogą już rozpocząć produkcję niezbędnych komponentów, z których składane będą te maszyny. Oznacza to, że pierwsze partie tanich laptopów trafić mogą do rąk młodzieży z najbiedniejszych państw świata już w październiku br.

Świat po raz pierwszy usłyszał o projekcie taniego laptopa dla młodzieży w wieku szkolnym z krajów rozwijających się pięć lat temu. Za te inicjatywę odpowiedzialny był Nicholas Negroponte, profesor uznanej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Tam też powstał prototyp laptopa ( badania podjęto w styczniu 2005 r. ). Negroponte zawsze podkreślał, iż XO to projekt edukacyjny, a nie projekt typowego laptopa. Inicjatywa zyskała też poparcie sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

XO będzie składany na Tajwanie przez firmę Quanta. W komputerze znajdzie się ponad 800 części wyprodukowanych przez różnych, mniejszych i większych, producentów z branży IT, w tym AMD, który na potrzeby laptopa dostarczy procesory. XO kosztuje obecnie 176 USD za sztukę, jednak OLPC zamierza go docelowo sprzedawać rządom państw potrzebujących za 100 dolarów.

Fundacja OLPC nie ujawniła, które państwa jako pierwsze zdecydowały się na zakup XO.

W ostatnich tygodniach najbardziej zaskakującym wydarzeniem było porozumienie Intela oraz fundacji One Laptop Per Child - http://www.pcworld.pl/news/117390.html - obie strony, za sprawą rozwijanych przez siebie modeli tanich laptopów ( XO i Classmate PC ) postrzegane były dotychczas jako konkurenci, a sytuacji wcale nie łagodziły słowne zaczepki padające z obu stron ( prezes Intela, Craig Barret, określił kiedyś projekt OLPC mianem gadżetu za 100 USD ). Warto bowiem pamiętać, iż odpowiedzią Intela na komputer XO był ( i jest ) niskobudżetowy laptop Classmate PC. Oba te projekt miały ramię w ramię zwalczać cyfrowe wykluczenie - http://www.idg.pl/news/113840.html.

Więcej o komputerze XO, jak i narosłych wokół tego projektu mitach i związanych z tym nieporozumieniach dowiecie się z lektury artykułu
OLPC - notebook dla mas? - http://www.pcworld.pl/news/108244.html

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)