Rosyjski sprzęt w Izraelu. Masakruje sprzęt przeciwnika

Wyrzutnia Kornet.
Wyrzutnia Kornet.
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Norbert Garbarek

31.10.2023 12:44, aktual.: 17.01.2024 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci pojawia się coraz więcej nagrań publikowanych przez obie strony starcia pomiędzy Izraelem a Hamasem. Na wielu materiałach dokumentowane są straty izraelskich czołgów i innych maszyn. Ich niszczeniu ma służyć przede wszystkim broń z Rosji, wyrzutnie pocisków Kornet.

Walczący po stronie Hamasu dysponują szeregiem różnych broni. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim podstawowe granatniki RPG-7, które są również używane na froncie w Ukrainie, ale też bardziej zaawansowane pociski kierowane RAAD-T z Iranu lub – najbardziej skuteczne z ich wszystkich – ciężkie pociski przeciwpancerne Kornet.

To właśnie Kornety są źródłem wielu problemów izraelskich sił (IDF), bowiem ta rosyjska broń od początku konfliktu stanowi jedno z największych zagrożeń dla tamtejszych pojazdów opancerzonych.

W sieci pojawiło się właśnie kolejne nagranie, które pokazuje, jak skuteczną bronią jest wyrzutnia Kornet. Tym razem celem bojowników Hamasu okazał się izraelski wóz Panther APC. Pojazd nie miał żadnych szans w starciu z przeciwpancernym pociskiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pociski Kornet eliminują izraelskie wozy

Opracowana przez rosyjskie przedsiębiorstwo KBP Tuła w 1994 r. broń 9M133 Kornet (w kodzie NATO AT-14 Striggan) to następca systemu 9K113 Konkurs. Prace nad tym drugim rozpoczęto jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku, więc z czasem postanowiono usprawnić portfolio rosyjskich systemów przeciwpancernych.

Tak powstał Kornet, który charakteryzuje się naprowadzaniem laserowym. To gwarantuje, że każdy z pocisków 9M133 jest w stanie precyzyjnie trafiać w określone cele. Producent zadbał, aby sprzęt był uniwersalny, w związku z czym możliwe jest odpalanie pocisków zarówno z przenośnych wyrzutni, jak i na ruchomych platformach, czyli np. na transporterach opancerzonych. Kornet charakteryzuje się obecnością głowicy kumulacyjnej lub paliwowo-powietrznej, a donośność pocisku przekracza 5 tys. m.

Na nagraniu opublikowanym przez profil NAFOrrest Gump na platformie X przedstawiona jest likwidacja izraelskiego wozu opancerzonego Panther, który jest przygotowany do bezpiecznego transportowania nawet 14 żołnierzy. Zewnątrz i wewnątrz został uszczelniony izolacją termiczną, która chroni przed przedostawaniem się do środka ognia. Panther APC wykorzystuje do ostrzału karabiny maszynowe kal. 7,62 mm. Podkreślić należy jednak, że wspomniane pociski Kornet bez trudu radzą sobie również z niszczeniem izraelskich czołgów Merkawa.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie