Rossmann. Dostałeś SMS o konkursie? Jesteś na celowniku oszustów

Rossmann. Dostałeś SMS o konkursie? Jesteś na celowniku oszustów
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

05.10.2019 08:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli dotarła do ciebie wiadomość SMS o wygranej w konkursie Rossmanna, to jesteś na celowniku cyberprzestępców. Hakerzy, podszywając się pod znaną drogerię, chcą wyłudzić od swoich ofiar numer karty płatniczej.

Cyberprzestępcy rozpoczęli nową ofensywę. Od początku października w całej Polsce trwa atak phishingowy, w którym hakerzy podszywają się pod popularną sieć sklepów Rossmann. Wysyłają oni spreparowaną wiadomość, w której informują potencjalne ofiary o konkursie. Oczywiście odbiorca SMS wygrał w nim zestaw nagród.

Oszuści nakłaniają do kliknięcia w link, aby odebrać wygraną. Po kliknięciu odbiorca wiadomości zostaje przeniesiony na fałszywą stronę, która ma za zadanie upewnić go, że konkurs jest prawdziwy oraz że właśnie wygrał smartfona.

– Po kliknięciu w link odbiorca wiadomości zostaje przeniesiony na specjalną, podrobioną stronę, która ma za zadanie upewnić go, że konkurs jest prawdziwy oraz że właśnie wygrał smartfona. Pod pretekstem opłacenia wysyłki jest on tam proszony o wpisanie danych do swojej karty płatniczej. Niestety, po ich podaniu nie otrzyma nowego telefonu – zamiast tego dane te zostaną wykorzystane do aktywowania płatnej subskrypcji – mówi Weronika Bartczak, ekspert CyberRescue, firmy zajmującej się pomocą osobom poszkodowanym przez cyberprzestępców.

Zobacz też wideo: Jak chronić się przed phishingiem, na co zwrócić uwagę?

Fałszywy SMS od Rossmanna, co zrobić?

Podstawową zasadą, w przypadku odbierania tego typu wiadomości, jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jeżeli treść wydaje nam się podejrzana, nigdy nie powinniśmy klikać w znajdujące się w niej linki, a tym bardziej – podawać numerów swoich kart płatniczych na stronach, co do których nie mamy absolutnego zaufania.

– Już samo kliknięcie w link w takim SMSie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ możemy w ten sposób pobrać na urządzenie groźnego wirusa. Jeżeli natomiast przekażemy atakującym dane naszej karty, takie jak numer CCV/CVC, to wręcz zapraszamy ich, by okradli nas z wszystkich oszczędności. Jeżeli zostaliśmy oszukani i nie wiemy co robić, by uchronić nasze oszczędności, warto zwrócić się do firm takich jak CyberRescue, gdzie specjaliści krok po kroku przeprowadzą nas przez wszystkie procedury – dodaje ekspert.

Rosnące zagrożenie ze strony cyberprzestępców sprawia, że dziś zwykła czujność przestaje już wystarczać. Jeżeli martwimy się o swoje bezpieczeństwo, warto poszukać firm, które stale monitorują sieć i wysyłają swoim klientom alerty cyberbezpieczeństwa, ostrzegając ich przed atakami np. poprzez platformę Messenger.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także