Rosjanie przeprowadzili nielegalne testy broni jądrowej. Tak twierdzą Amerykanie

Rosjanie przeprowadzili nielegalne testy broni jądrowej. Tak twierdzą Amerykanie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

30.05.2019 13:31, aktual.: 01.06.2019 17:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak informuje BBC, Rosjanie prawdopodobnie przeprowadzili testy bomby atomowej. Takie praktyki są niezgodne z podpisanym w 1996 roku traktatem o całkowitym zakazie prób broni jądrowej. Rosjanie twierdzą, że to bzdura.

- Rosja prawdopodobnie przeprowadziła zakazane testy jądrowe - według BBC powiedział gen. Robert Ashley, szef Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony USA. Miało do tego dojść na terenie Nowej Ziemi, archipelagu na Morzu Barentsa. Miejsce nieprzypadkowe. Rosjanie przeprowadzali tam testy swoich najpotężniejszych broni w okresie Zimnej Wojny.

- Nasza wiedza na temat rozwoju broni jądrowej prowadzi nas do przekonania, że rosyjskie działania testowe pomogłyby jej poprawić możliwości broni jądrowej - powiedział w środę generał Ashley. Dodał, że Stany Zjednoczone spodziewają się, że Rosja prawdopodobnie testuje broń, aby znacznie zwiększyć swój arsenał nuklearny w ciągu następnej dekady.

Kto faktycznie jest bardziej święty?

Generał Robert Ashley odnosił się do traktatu podpisanego w 1996 roku. Oznaczany skrótem CTBT przepis oznacza całkowity zakaz wykorzystywania broni jądrowej. I tu dochodzi do kuriozum. W 2008 roku Rosjanie ratyfikowali traktat, co oznacza, że całkowicie się zgadzają z jego zasadami.

Stany Zjednoczone również podpisały traktat, ale nadal go nie ratyfikowały. Są wśród 16 ostatnich państw, które jeszcze tego nie dokonały. Wśród tej grupy znajdują się także: Izrael, Chiny, Iran, Egipt, czy Jemen. Pełną listę możecie sprawdzić chociażby na Wikipedii.

Są też kraje, które całkowicie odrzuciły traktat i warto o tym pamiętać. A wśród nich: Arabia Saudyjska, Korea Północna, Kuba, Indie, Pakistan czy Syria.

Zobacz też wideo: Rosyjski sprzęt wojskowy na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)