Rosja wysłała bombowce Tu‑95 MS nad Europę. Poderwano myśliwce F‑16

Rosja wysłała bombowce Tu-95 MS nad Europę. Poderwano myśliwce F-16
Źródło zdjęć: © Aviation-images/UIG Diverse/East News
Arkadiusz Stando

13.08.2019 13:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwa bombowce strategiczne Tu-95MS ponad dziewięć godzin krążyły nad morzami Barentsa, Norweskim i Północnym. Zaniepokoiło to Norwegów, którzy postanowili poderwać myśliwce F-16.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w odpowiedzi na niepokój Norwegów poinformowało, że nie ma powodów do obaw. Jak podkreślają "piloci maszyn dalekiego zasięgu regularnie przeprowadzają loty nad międzynarodowymi wodami Arktyki, Bałtyku, Morza Czarnego i Oceanu Spokojnego, ściśle przestrzegając przy tym międzynarodowych przepisów o żegludze powietrznej i nie naruszają granic".

Rosja narusza granice przestrzeni powięcej

"Podczas niektórych etapów przelotu bombowce były eskortowane przez samoloty F-16, należące do Norweskich Sił Powietrznych" - czytamy w oświadczeniu. Tym razem nikt Rosjanom nie zarzucał przekroczenia granicy, ale Norwegowie najwyraźniej postanowili podkreślić swoją gotowość i obecność.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosjanie znacznie zwiększyli częstotliwość lotów tuż przy granicach innych państw. Niedawno doszło do mocnej wymiany zdań pomiędzy Rosją a Koreą Południową i Japonią. Samoloty należące do Federacji rosyjskiej miały zostać ostrzelane przez siły Korei, ze względu na naruszenie granic przestrzeni powietrznej.

Tu-95 - rosyjski bombowiec strategiczny

Bombowce Tu-95 to jedne z najbardziej rozpoznawalnych maszyn Rosji. Ich charakterystyczny wygląd i cztery potężne silniki turbośmigłowe może budzić respekt, a jednocześnie trudno je pomylić z jakąkolwiek maszyną. Niektóre z tych samolotów są dosyć wiekowe. Pierwszy oblot maszyny wykonano w 1952 roku.

Tu-95 miał być odpowiedzią na amerykańskiego giganta B-52 Stratofortress. Niektórzy eksperci sądzą, że Tu-95 powstał na podstawie wykradzionych przez rosyjskich szpiegów planów amerykańskiego samolotu. Obecnie najdłużej służące Tu-95MS pochodzą z lat 80 XX wieku.

Komentarze (3)